6 Friksimet

Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje 6 Friksimet

Mesazh nga Princesha... prej 22/5/2014, 08:24

Frika eshte:
PROVA FALCO QE DUKET SI E VERTETE
Zhvillimi I vetėbesimit fillon me eliminimin e kėtij demoni tė quajtur frigė, I cili ulet nė shpatullėn e njeriut dhe I pėshpėrit nė vesh “TI NUK MUND TA BĖJSH ATĖ- TI FRIGGĖSOHESH TĖ PROVOJSH-TI FRIGĖSOHESH PREJ OPINIONIT PUBLIK-TI FRIGĖSOHESH SE DO TĖ DĖSHTOJSH-TI FRIGĖSOHESH SE TI NUK I KE MUNDĖSITĖ.”
Ky demon I frigės arin nė njė afėrsi direkte. SHkenca ka gjetur nje armė vdekjeprurėse me tė cilėn e bėn atė tė aratiset, dhe ky mėsim pėr vetėbesimin ju ka sjellur juve kėtė armė pėr ta pėrdorur nė betejėn tuaj me armikun mė tė vjetėr tė progresit botėror, frigėn.
Gjashtė frigat kryesore tė njerėzimit: cdo person nga trashėgimia bie nėn influencėn e gjashtė frigave. Nga kėto gjashtė friga mund tė bėhet njė listė me frigėn mė tė vogėl.Gjashtė frigat themelore ose frigat madhore janė kėtu tė radhitura si dhe burimet nga tė cilat besohet se ata kanė lindur janė tė pėrshkruara.
Gjashtė frigat themelore janė:
a.Friga nga varfėria
b.Friga nga pleqėria
c.Friga nga Kritika
d.Friga e humbjes sė personit tė dashur
e.Friga nga sėmundja
f.Friga nga Vdekja.
Studio listėn dhe bėj inventar pėr frigėn tėnde dhe pėrcakto si mund ti radhisėsh gjashtė frigat ti.
Cdo qenie njerzore qė ka aritur moshėn e pjekurisėėshtė I kufizuar deri nė njė masė, prej njė ose mė shumė nga gjashtė frigat.SI hap I parė pėr eliminimin e kėtyre gjashtėtė ligave, le tė ekzaminojme burimet prej nga I kena trashėguar ata.
Trashėgimia fizike dhe sociale
E gjithė cka ėshtė njeriu, si fizikisht edhe mentalisht, ai vjen nga dy format e trashėgimisė .Njėra quhet trashėgimi fizike dhe tjetra trashėgimi sociale.
Pėrmes ligjit tė trashėgimisė fizike, njeriu ka evoluar ngadalė nga ameba ( kafshė njėqelizore), pėrmes fazave tė zhvillimit pėrkatės pėr tė gjithė format e njohura tė kafshėvenė kėtė botė, duke I pėrfshirė ata qė janė tė njohura se kanė ekzistuar por qė tani janė zhdukur.
Cdo gjenerate neper te cilen njeriu ka kaluar ka mjellur nė natyrė e saj disa nga kėto tipare, shprehitė dhe pamjen fizike tė asaj gjenerate. Trashėgimia fizike e njeriut, ėshtė e pėrzier me pėrmbledhjen e shumė shprehive dhe ngjajshmėrive fizike.
Aty nuk ka dyshim se shumė trashėgimi tė gjashtė frigave nuk janė trashėguar nė pamjen fixzike( kėto gjashtė friga jane gjendje mendore dhe nuk ka mundėsi tė transpetohen nė trashėgiminė fizike), ėshtė e dukshme se nėpėrmjet trashėgimisė fizike , njė vend mė I pėrshtatshėm pėr kėto gjashtė frigat ėshtė krijuar.6 Friksimet 10384925_1457698541166118_6137393802832654291_n

    Ora ėshtė 23/7/2019, 21:36