Si lindi ideja e unazės sė fejesės me diamant!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si lindi ideja e unazės sė fejesės me diamant!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/5/2014, 14:23Shpesh thuhet se duhet tė shpenzosh tre muaj pagė pėr tė blerė njė unazė fejese. Ose ndoshta, dy. Apo ndoshta, mjafton njė. Pėrgjatė viteve, kėto ekuacione mes unazės dhe kuletės janė bėrė traditė. Pse?

Kur aktori Xhorxh Kluni (George Clooney) joshi Amal Alamuddin me njė unazė fejese me diamant qė raportohet se kushtoi 600 mijė euro, ndjekėsit e lajmeve mbi tė famshmit mund tė kenė shtruar pyetjen: a me tė vėrtetė kaq ėshtė rroga mujore e Klunit?

Pyetja mė e saktė ėshtė se nga vjen kjo lloj llogaritje. A ėshtė me tė vėrtetė njė traditė qė vijon prej shekujsh?

Pėrgjigjja shkurtimisht ėshtė jo. Ideja u ngjit nė kulturėn popullore tė vendeve tė Perėndimit nga njė fushatė reklamash nga karteli i diamanteve De Beers, fushatė qė filloi nė vitet e egra 1930. Depresioni qe njė katastrofė pėr De Beers, tė cilėt kontrollonin 60 pėr qind tė prodhimit tė diamanteve tė papėrpunuara. De Beers i hynė asaj qė nė botėn e sotme tė marketingut quhet fushatė “thelbėsore”, duke lidhur diamantet me fejesėn.

Para viteve 1930, unaza e fejesės me diamant nuk qe e zakonshme. Madje, edhe nė prag tė Luftės sė Dytė Botėrore, vetėm 10 pėr qind e unazave tė fejesės mbanin diamante. Nga fundi i shekullit tė 20, mbi 80 pėr qind e unazave tė fejesės nė shumė vende perėndimore kanė njė gur tė tillė tė ēmuar.

Nė vitet 1930, nė prag tė fushatės sė De Beers, njė rrogė e plotė mujore qe ajo qė rekomandohej pėr t’u shpenzuar pėr njė unazė. Nė vitet 1980 nė SHBA rekomandimi pėr tė shpenzuar dy muaj rrogė u bė normė. Njė reklamė paraqiti njė grua, njė shall dhe njė gisht, ku gjendej njė unazė me diamant si dhe mesazhi: “Dy muaj rrogė i treguan tė ardhmen zonjushės Smith”.

Njė tjetėr e hoqi gruan, shallin dhe gishtin duke lėnė njė unazė me diamant nė njė sfond tė zi me pyetjen: “Si mund t’i bėsh dy muaj pagė tė mbeten pėrgjithmonė?”

Pėrveē qė lidhi llogaritjen e rrogės me diamantin, reklamat e De Beers lidhėn ngushtė edhe diamantin me konceptin e njė unaze fejese.

Ndryshimi i madh u krijua nga njė skuadėr reklamuesish te kompania e marketingut Nw Ayer and Son. Mesazhi “Njė diamant ėshtė pėrgjithmonė” u shkrua mė 1947 nga Frances Gerety. Slogani funksionoi.

Kėto dy arritje – kthimi i diamantit nė njė pjesė esenciale tė martesės dhe diktimit se sa shumė duhet tė paguajė njė burrė – e bėn kėtė njė nga fushatat e marketingut mė tė suksesshme tė ndėrmarra ndonjėherė, thotė Dr TC Melewar, profesor i marketingut dhe strategjisė nė Universitetin Middlesex.

“Ata e shpikėn njė traditė qė kuptoi njė dėshirė ekzistuese pėr tė shėnjuar kėtė celebrim tė dashurisė”, thotė ai. Sapo tradita u krijua, ata mund tė pėrcaktonin njė ēmim pėr tė – tė tillė si njė apo dy muaj rrogė. Dhe burrat, thotė Melewar, do tė paguanin gjithēka qė pritej, sepse qe njė blerje “shumė emotive”.

Nuk qe vetėm SHBA-ja vendi ku kėrkesa pėr unaza fejese me diamante shpėrtheu. Fushata e marketingut kreditohet se pushtoi Japoninė, ku unazat me diamante qenė tė padėgjuar para Luftės sė Dytė Botėrore. Por llogaritja me pagė kėtu qe e ndryshme.

Nė Britaninė e Madhe, shkruan Rebecca Ross Russell te libri “Gjinia dhe Bizhuteria”: njė analizė feministe, reklamat vijuan tė mbajnė sugjerimin e pagės sė njė muaji. Por burrave japonezė iu sugjerua tė shpenzojnė tre muaj pagė. “Rregullat e pagave qenė njė goditje gjeniale”, shkruan Russell, e cila beson se De Beers ia doli tė ndėrthurė vlerat perėndimore me ndjenjėn e nderit tė japonezėve.

“Njė unazė fejese me diamant: vlen tre muaj pagė”, shkruhet nė njė reklamė nė vitet 1970. Japonia mbetet sot njė nga tregjet kryesore pėr bizhuteritė e diamantit.

Ideja e qėndrueshmėrisė sė diamanteve dhe rrjedhimisht pėrshtatshmėria e tyre pėr unazat e fejesės, simboli i fortėsisė sė pamposhtur, ėshtė sot tėrėsisht e fiksuar nė mendėsinė e Perėndimit. Ka gurė tė tjerė tė disponueshėm, thotė Lindsey Straughton nga Shoqata Britanike e Bizhuterisė, por diamantet i qėndruan testit tė kohės. “Ka pasur gjithmonė gurė tė tjerė si safirė dhe rubinė, krahas diamanteve, tė cilėt mund tė mbahen me lehtėsi nė gisht pėrgjatė tė gjithė kohės”.

Ndėrsa Perėndimi ėshtė peshkuar nė masė tė madhe nga unaza e fejesės me diamant, vėmendja tashmė ka kaluar te Kina dhe tek India, sipas Bain and Company, e cila prodhon njė raport vjetor mbi kėtė industri. Ka pasur njė rritje graduale tė numrit tė ēifteve indiane “qė pėrdorin unazat e fejesės sė stilit perėndimor”.

Por efekti mbi “traditėn” e pagės ėshtė i vėshtirė pėr t’u gjetur. Sipas njė raporti tė prodhuesve tė bizhuterive tė Amerikės, njerėzit shpenzojnė mesatarisht 4 mijė dollarė nė atė unazė. Nėse paga mesatare amerikane ėshtė pak mė shumė se 3 mijė dollarė nė muaj ose rreth 37 mijė dollarė nė vit, atėherė propozuesit amerikanė po shpenzojnė pak mė shumė se njė muaj pagė pėr unazat.

Duke marrė parasysh faktin se amerikanėt e zakonshėm – veēanėrisht tė rinjtė qė fejohen – nė fakt fitojnė mė pak sesa paga mesatare (pėr shkak tė ndikimit ēorientues qė kanė super tė pasurit mbi pagat mesatare) atėherė sasia aktuale e parasė sė shpenzuar mund t’i afrohet dy muajve pagė.

Nė Britaninė e Madhe ėshtė kryer njė studim mė 2011 ku rezulton se “unaza mesatare e fejesės” kushtonte mesatarisht rreth 2100 dollarė, gjė qė llogaritet si afėrsisht tri javė pagė.

Pavarėsisht kėsaj “rregulli i rrogės mujore” ka gjasa qė do tė mbetet nė psikologjinė e njerėzve pėr shkak se do tė ekzistojė gjithmonė pyetja se cila prej vajzave ka unazėn mė tė madhe dhe fakti qė djemtė nuk do tė dėshirojnė tė duken tė konkurruar. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/11/2018, 12:59