Nga dallojmė femrat nga meshkujt?!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nga dallojmė femrat nga meshkujt?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/5/2014, 14:12Femrat falin mė shumė se meshkujt. Aftėsia pėr tė falur ėshtė femėrore; burrat, nė pėrgjithėsi, kanė mė shumė vėshtirėsi pėr tė falur ata qė kanė gabuar ndaj tyre dhe tregohen mė shumė hakmarrės se seksi i dobėt.

Femrat kanė mė pak fantazi seksuale. Sipas njė studimi spanjoll, vetėm 48% e grave janė tė prirura drejt fantazive seksuale nė krahasim me 71% tė meshkujve. Sipas disa teorive, kjo diferencė shpjegohet me arsye evolutive: fantazitė i kane mbajtur meshkujt gjithmonė gati tė kapin nė ajėr mundėsitė e ēiftėzimit.

Femrat janė mė tė kujdesshme nė timon. Pėr maturi, pėrgjegjėsi dhe siguri gratė kanė njė qėndrim mė tė mirė se burrat nė timon. Arsyeja? Sasia mė e madhe e estrogjenit e pranishme te gratė mund tė ndikojė pozitivisht nė veprimtarinė nervore nė lobit frontal, qė ėshtė zona pėrgjegjėse pėr mėsimin e rregullave dhe kontrollin e vėmendjes dhe reflekset. Ndėrkohė, testosteroni i pėrhapur nė organizmin e meshkujve, i nxit ata qė tė priren nė sjellje tė rrezikshme, impulsive dhe tė pakujdesshme, duke bėrė qė ta drejtojnė mjetin me shpejtėsi mė tė madhe se femrat.

Por ne dallojmė nga njėri tjetri edhe nė aspekte tė tilla, nė mėnyrėn se si e pėrballojmė stresin, nė solidaritetin mes tė njėjtit seks, nė pėlqimin e ngjyrave etj. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37