Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur?

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/5/2014, 19:58

Ėshtė llogaritur qe sot djegim 140 kalori me pak se ne vitet ’50. Kjo pasi ne ato vite kishte me shume pune dore dhe se dyti njerėzit ecnin me shume ne kėmbė.

 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? E5236cf6-0b8c-4c29-b9f9-9ca11f24ae22---0-

Pas kėsaj analize te shkurtėr, ekspertėt thonė se ka dy mėnyra pėr te rikthyer situatėn e me parme. Me shume ushtrime fizike, dhe se dyti, te ngrihemi nga tavolina kur jemi ende te pangopur plotėsisht.

Arsyet e mėposhtme mund t’iu motivojnė me shume pėr te gjetur forca dhe vullnet pėr te mos e ekzagjeruar me ushqimin.

 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 44f505fc-d67a-49c1-87d2-e8dfdb66e0a8---0-
Sa me pak te rende ne jemi  nga pikėpamja e peshės, aq me gjate jetojmė. Prej shume kohesh ekspertet ane interesuar pėr te kuptuar arsyet e jetėgjatėsisė se popullit me jetėgjatė dhe me te shėndetshėm ne bote. Ėshtė fjala pikėrisht pėr popullsinė e ishullit te Okinawa-s. Ne kėtė vend, njerėzit respektojnė njė rregull, qe ne gjuhen e tyre quhet “Hari Hachi Bu” qe ne shqip do te thotė pikėrisht qe nga tavolina duhet te ngrihesh pėrpara se te fillosh te ndjehesh i ngopur.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? C4cd5690-782c-4f95-9c8a-99954b7cdc34---0-
E ngrėna e tepėrt te plak me shume. Ndonėse e ngrenė ėshtė njė domosdoshmėri fiziologjike, ky proces shoqėrohet gjithnjė me konsum te energjive. Gjate kėtij procesi ndodhin shume reaksione ne te cilat pėrfshihen te ashtuquajturat radikale te lira, te cilat provokojnė oksidimin e shume substancave te tjera, me fjale te tjera, plakin me shume organizmin.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 1cb9f2fd-506d-477a-8915-5f57ad1af8fe---0-
Kujdes, ėshtė provuar se ndjesia e te ngrėnit krijohet pas rreth 20 minutave pasi stomaku ėshtė mbushur. Ndaj ne kėtė rast, pėrpara se te hyjnė ne funksionim instrumentet fiziologjike te organizmit, ėshtė me mire te fusim vete trurin ne pune, dhe te pyesim veten nėse ėshtė apo jo e nevojshme qe te vazhdojmė te hamė.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 6c582128-c4be-4160-8b54-d28499857543---0-
Te ngrėnit tej nevojave te bėn edhe me dhimbje koke. Siē mund t’i ketė ndodhur te gjithėve, pas njė ushqimi te ekzagjeruar, ndjejmė fryrje te stomakut, refluks dhe prodhim te shtuar te gazrave, te cilat ngacmojnė nervin Vagus, i cili lidh pikėrisht trurin dhe sistemin tretės. Kjo na bėn qe ne te tilla raste, te ndjejmė jo vetėm te pėrziera, por edhe dhimbje koke.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? F5143d69-329f-4383-a8d7-a61b01782e9c---0-
Pasojat e ekzagjerimit ne te ngrėnė. Edhe organizmi ka kujtesėn e tij. Pra ai ėshtė ne gjendje te memorizojė edhe tejkalime te rasteve sporadike. Sipas njė studimi te universitetit te Linkoping ne Suedi, ėshtė vėrtetuar se shtresėzimi i yndyrave pas njė ekzagjerimi ruhet ne organizėm mesatarisht dy deri ne dy vite e gjysme, sigurisht kur shmangim ushtrimet fizike dhe dietat. Madje, edhe kur me pas fillojmė te humbasim ne peshe, njė sasi dhjami vazhdon te ruhet ende ne organizėm.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 926802e5-310b-4864-b387-06385d1f4d17---0-
E ngrėna e tepėrt ndikon edhe frymėmarrjen. Ne gjendje te fryre, stomaku shkakton vėshtirėsi jo te vogla ne hyrjen e ajrit ne mushkėri. Kjo situatė ėshtė edhe me e vėshtirė ne njerėz qe kane gjithashtu edhe probleme te tjera me frymėmarrjen.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 82e4873d-e769-4e1f-a1d4-95159095ff2e---0-
E ngrėna e tepet prish edhe gjumin. Pas ēdo te ngrėne te tepruar, ne organizėm ndodhin ndryshime ne bilancet hormonale. Ne kėtė rast me shume beto ndryshime vėrehen ndėrmjet leptinės dhe hipokretinės. Problemi ėshtė se kur nuk fle mire, ke me shume uri, ēka bėn qe te linde njė cirkul vicioz qe e rendon edhe me shume situatėn.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 0a3a1aad-333e-4b15-b70d-5dd52d7ab1a9---0-
E ngrėna  e tepėrt shton rrezikun e sėmundjeve kardiovaskulare. Kjo jo vetėm pėr shkak te ndikimit te ushqimit ne rritjen e nivelit te triglicerideve.
 Pėrse nga tavolina duhet tė ngrihemi tė pangopur? 4238fd4c-8e37-425a-8b18-929dfe886501---0-
Ndjenja e fajit. Pėrgjithėsisht kjo duket tek femrat, te cilat fillojnė ta vuajnė “gabimin” e tyre me njėherė pasi ato e kane tejkaluar me ndonjė ushqim te parapėlqyer. E pėrsėritur edhe ne raste te tjera, kjo mund te ēojė ne lindjen e  njė tjetėr fenomeni, atė te refuzimit te ushqimit, qe ēon ne te tjera probleme me shėndetin. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:52