Rregulla pėr pėrdorimin e Telefonit Celular nė mėnyrė tė shėndetshme!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rregulla pėr pėrdorimin e Telefonit Celular nė mėnyrė tė shėndetshme!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/5/2014, 18:49Ja cilat janė disa rregulla pėr pėrdorimin nė mėnyrė sa mė tė shėndetshme:1. Mundohuni tė bėni sa mė pak biseda telefonike e sa mė tė shkurtra. Sugjerohet qė fėmijėt dhe tė rinjtė nėn moshėn 16 vjeē tė mos kryejnė fare biseda telefonike!

2. Gjatė lidhjes telefonike mos e mbani asnjėherė telefonin afėr kokės!

3. Asnjėherė mos bėni biseda telefonike brenda automjeteve (Makinė, Autobus, Tren): rrezet elektromagnetike janė gjithmonė mė tė larta!

4. Kur dėrgoni SMS gjithmonė mundohuni qė telefonin ta mbani larg trupit tuaj!

5. Kur bėni biseda telefonike gjithmonė largohuni pėr disa metra nga njerėzit e tjerė: se edhe ato rrezikohen nga rrezet elektromagnetike!

6. Asnjėherė mos e mbani celularin nė xhepat e pantallona - rrezet elektromagnetike mund tė ndikojnė negativisht nė sistemin riprodhues tė meshkujve!

7. Celularėt gjatė natės gjithmonė mbyllini dhe asnjėherė mos i mbani afėr kokės!

8. Mos luani asnjėherė lojėra ne telefon!

9. Edhe pėrdorimi i kufjeve ėshtė i rrezikshėm: teli pėrcjell rrezet elektromagnetike!

10. Edhe pėrdorimi i W-LAN ose UMTS pėrhap rreze elektromagnetike tė larta!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:54