Si tė kuptoheni me personat e vėshtirė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si tė kuptoheni me personat e vėshtirė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/5/2014, 18:31Nė jetėn tuaj tė pėrditshme takoheni apo punoni shpesh edhe me persona tė cilėt kanė njė tip tė vėshtirė! “Ndryshe” kėtė herė sjell disa sugjerime se si tė gjeni gjuhėn e pėrbashkėt me njerėz tė tillė…

Si mund tė kuptoheni me personat e vėshtirė? Tė gjithė, tė paktėn njėherė nė jetė, janė gjendur pėrballė zgjidhjes sė kėsaj dileme. Po, sepse kemi takuar shumė persona me tė cilėt ėshtė e pamundur tė kuptohesh. Ndonjėherė nuk kuptohet mirė shkaku i moskomunikimit, megjithatė ai ekziston dhe duket se nuk ka njė mėnyrė pėr ta shmangur. Ndaj si mund tė merreni vesh me njerėzit e vėshtirė?

“Ndryshe” do t’ju japė disa sugjerime tė dobishme pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėnien me tė tjerėt. Ja se si mund tė silleni me personat qė kanė njė tip tė vėshtirė:

1) A duhet t’i falni personat e vėshtirė?

Shpesh kur njė person duket i tmerrshėm, duhet tė “futesh” brenda pėr tė kuptuar se vėshtirėsia pėr t’iu afruar tė tjerėve nuk varet nga njė situatė personale veēanėrisht e ndėrlikuar. Kur kalohen periudha tė ngjeshura me probleme personale tė llojeve tė ndryshme, ekziston tendenca pėr t’u ndier pothuajse tė mbingarkuar nga prania e tė tjerėve. Dhe ēdo gjė duket se shkon nė kahun e kundėrt, apo nė rrugėn e gabuar. Megjithatė, nėse personi qė keni pėrballė ėshtė vėrtet i vėshtirė, lėreni mėnjanė mėrinė dhe filloni njė marrėdhėnie mė pak konfliktuale me njė gjest miqėsie.

2) Si tė mbroni besimin tuaj nė mėnyrė reciproke

Nėse e pyesni veten se si duhet t’i trajtoni personat e vėshtirė, mos harroni qė tė niseni me idenė e qartė se ata mund tė jenė shumė tė ndryshėm nga ju nė zgjedhjet dhe marrėdhėniet qė krijojnė, sigurisht tė gjitha tė vlefshme pėr ta. Nėse dėshironi njė sugjerim pėr tė gjitha situatat nė tė cilat atmosfera bėhet e tensionuar, ngadalėsoni shpejtėsinė e fjalėve. Pikėrisht kėshtu. Njė diskutim i ngazėllyer mund tė arrijė deri nė rreth 120 fjalė nė minutė, ndėrsa njė diskutim i “fortė” kur ju jeni tė zemėruar apo tė shqetėsuar mund ta dyfishojė numrin e fjalėve tė shqiptuara.

3) Bėj ēfarė tė duash!

Kjo ėshtė njė nga fjalitė qė nuk duhet ta thoni kurrė: bėj si tė duash! Mjafton shumė pak pėr tė shprehur tė njėjtin koncept, por duke ruajtur respektin pėr tė tjerėt. Pėr shembull mund tė thoni: “Faleminderit pėr ndihmėn tėnde, por nuk ndihem mirė pėr tė folur nė kėtė moment”.

4) Si tė ruani qetėsinė nė zyrė

Nėse keni nevojė pėr ndonjė sugjerim se si tė pėrballeni me persona negativė nė punė, filloni nga kėshillat se si tė fitoni respektin. Nėse punoni nė zyrė dhe nėse kolegu/kolegia juaj ėshtė njė person me tė cilin ėshtė mė shumė se e vėshtirė pėr tė komunikuar, merrni nė konsideratė faktin se momentin tuaj tė pushimit mund ta kaloni edhe duke qėndruar ulur nė tryezėn tuaj. Kjo do tė jetė njė mėnyrė mjaft e mirė pėr t’u “marrė” me njerėzit prepotentė. Mos i ktheni sytė tuaj nga kompjuteri pėr disa minuta, relaksojeni trupin duke e mbajtur shpinėn drejt dhe pėrqendrohuni nė ritmin e frymėmarrjes tuaj. Kėshtu, kur kolegu juaj tė kthehet pėr t’ju “ngacmuar”, ju do t’i jeni mirėnjohės qė e bėn kėtė ēdo dy minuta.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:38