Fileta salmoni me bajame!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fileta salmoni me bajame!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/4/2014, 20:10

 Fileta salmoni me bajame! D2cbe854-1df2-4b77-9691-867c50a48266---0-

Pėrbėrėsit

- 2 fileta salmoni (rreth 500 gr)
- 50 gr bajame
- 2 limon
- 30 gr tul buke
- 1 tufėz majdanoz
- 1 tufėz kopėr
- 60 gr gjalpė
- kripe, piper

Pėrgatitja

Zbutni gjalpin ne temperaturėn e ambientit, lani limonėt dhe grini lėkuren, shtrydhni lėngun e njė limoni dhe lini ne njė ane disa luge. Grini majdanozin, prisni koperin. Kaloni ne mikser bukėn bashke me bajamet dhe pėrbėrjen hidheni ne njė ene bashke me erėzat, lėkuren e limonit te grire dhe lėngun, me pas shtoni dhe gjalpin. Punojini me duar deri sa te pėrftoni njė pėrbėrje homogjene, me pas shtoni kripe dhe piper. Vini sipėr njė letre kuzhine filetat e salmonit nga ana e lėkurės, shpėrndani pėrbėrjen dhe mbulojeni me fileton tjetėr. Lidhini filetat me spango kuzhine dhe shtoni ne fund limonin e mbetur, te prere ne feta. Futeni ne furre me 175'C pėr 30 minuta. Me pas priteni salmonin ne feta te trasha dhe shpėrndajini ne pjata./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 09:14