Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/4/2014, 11:53

 Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze! 31a19418-a247-4ed0-93f3-ffca82b0605d---0-

1. Molla

Njė mollė mesatare nė ditė e pasur me 4.4 gr fibra mund tė mbajė mjekun larg jush sipas njė studimi tė fundit. Por nėse ky frut do t’ju mėrzitet shpejt, lexoni mė poshtė disa burime alternative tė ushqimeve tė pasura me fibra.

 Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze! D786676d-f9a0-440c-95eb-ee3515334155---0-

2. Qiqrat

Njė filxhan qiqra pėrmban 16 gr fibra, pothuajse 4 herė mė shumė se mollėt.

 Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze! 60e6c82e-4d6f-497b-9885-63321c43fb65---0-

3. Avokado

Ja njė arsye mė tepėr pėr tė ngrėnė avokado: Njė gjysmė fruti pėrmban 6.75 gr fibra. Hiqini bėrthamėn dhe hajeni tė gjallė ose mė mirė akoma, shpėrndani pjesėn jeshile mbi njė fetė bukė tė thekur.

 Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze! 900ad5a7-43a8-4548-8753-d54991dfcb44---0-

4. Kikirikėt

Gjysma e njė filxhani me kikirikė pėrmban 6.2 gram fibra. Nėse i konsumoni nė shtėpi, hidhuni sipėr pak piper djegės, pėr njė shije shpėrthyese.

 Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze! E49639c6-fd4c-4674-bf4f-3445427d1f24---0-

5. Dardhėt

Nėse nuk i rezistoni dot shijes dhe ėmbėlsisė sė frutave, hani njė dardhė. Ajo pėrmban rreth 5.5  gr fibra.

 Mbani barkun tuaj tė sheshtė me kėto ushqime fibroze! 24d27db4-9591-4c4e-940a-44c37e6e4553---0-

6.  Fasulet

Super tė pasura! Njė filxhan pėrmban 19.1 gr. Hajini tė pjekura nė mėngjes, ose shtojuani sallatave, nėse gjella nuk ju pėlqen.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:05