Ushqimet qė ju ndihmojnė tė ruani kujtesėn!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ushqimet qė ju ndihmojnė tė ruani kujtesėn!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/4/2014, 16:19

 Ushqimet qė ju ndihmojnė tė ruani kujtesėn! 4a7d9c91-e00b-4b94-a325-f088bd8b3180---0-


1.    Peshku

Salmoni,  toni dhe lloje tė tjera peshku janė tė pasura me acide omega 3 dhe DHA. Duke ngrėnė sa mė shumė peshk, ju merrni mė pak mish tė kuq dhe proteina tė tjera qė janė tė larta nė yndyrna.

2.    Perimet me gjethe tė gjelbėrta

Lakrat jeshile, spinaqi, brokoli janė burime tė mira tė vitaminės E dhe folateve. Folatet ulin nivelin e homocistinės nė gjak. Homocistina ėshtė njė aminoacid, nivelet e larta tė sė cilės mund tė shkaktojnė vdekjen e qelizave nė tru, por acidi folik ndihmon nė uljen e niveleve tė homocistinės.

3.    Avokado

Ky frut ėshtė i pasur me vitaminė E dhe C, ēka ndihmon nė uljen e rriskut tė zhvillimit tė alzhejmerit.

4.    Farat e lulediellit

Farat, duke pėrfshirė edhe farat e lulediellit janė burime tė mira tė vitaminės E. 30 gr fara luledielli tė pjekura pėrmbushin 30% tė nevojave ditore tė vitaminės E.

5.    Kikirikėt dhe gjalpi i kikirikut

Edhe pse tė dyja janė tė pasura me yndyrna, ato ofrojnė njė burim tė shėndetshėm yndyrash. Gjithashtu ato janė tė pasura me vitaminė E. Ndihmojnė nė funksionimin e zemrės dhe trurit. Zgjedhje tė tjera tė mira janė lajthitė dhe bajamet.

6.    Vera e kuqe

Njerėzit qė konsumojnė njė sasi tė moderuar vere tė kuqe, shfaqin mė pak rrezik nga prekja e alzhejmerit.

7.    Frutat e pyllit

Studimet e prezantuara nė “National Meeting of American Chemical Society ” nė Boston kanė zbuluar se manaferrat, luleshtrydhet dhe boronicat mund tė ndihmojnė nė ngadalėsimin  e rėnies sė njohjeve konjitive qė lidhen me moshėn, duke ruajtur mekanizmin natyror tė trurit. Ky mekanizėm ndihmon eliminimin e proteinave toksike qė lidhen me humbjen e kujtesės pėr shkak tė moshės.

 8.   Drithėrat

Tė pasura me fibra, drithėrat janė nj pjesė integrale e dietės mesdhetare e cila ėshtė gjithashtu e pasur me fruta, perime, arra, fara, vaj ulliri e verė. Kjo lloj diete mund tė reduktoj inflamacionin, stresin oksidativ dhe faktorė tė tjerė qė lidhen me riskun vaskular, si presioni i lartė i gjakut – tė cilat mund tė kenė njė rol nė rritjen e rrezikut pėr sėmundjet e zemrės dhe trurit. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:10