Rėndėsia e fjalėve “tė dua” nė njė lidhje!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rėndėsia e fjalėve “tė dua” nė njė lidhje!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 8/4/2014, 11:11

 Rėndėsia e fjalėve “tė dua” nė njė lidhje! 5b0f82f5-5bb0-4c24-a1e1-ca9684067ac5---0-

Ajo nė shumicėn e rasteve kurorėzohet me njė puthje dhe pastaj me ndjenjat qė ndahen pėr tė. Fjalėt janė pesha tė rėnda pėr t’u thėnė mirėpo sa kanė rėndėsi ato, e sidomos pėr tė shprehur ndjenjat apo atė qė mendoni se ndjeni. Kur ėshtė koha e duhur pėr tė shprehur dashurinė ndaj partnerit? Ekziston njė kohė dhe ajo kohė duhet tė jetė njė ndėr momentet mė tė mira tė jetės, andaj mos merrni hovin pa qenė ēasti i pėrshtatshėm.

Para se t’i thoni personit “tė dua”, mendoni mirė se a keni arritur nė fakt aq larg nė lidhje dhe ēfarė prisni prej saj. Herėt ose vonė do tė duhet tė arrini nė momentin kur do tė konstatoni se ka ardhur koha qė pėr njė kohė tė qėndroni vetėm dhe tė prisni dikė qė do ta dashuroni me tė vėrtetė.

Ėshtė moment i pakėndshėm kur i thoni partnerit ose partneres se e doni, ndėrsa nė anėn tjetėr nuk dėgjohet asgjė, pėrveē heshtjes. Njė hap i tillė mund t’ju kthejė prapa. Njėra anė do tė jetė e zemėruar, ndėrsa tjetra e hutuar. Ndoshta nganjėherė ėshtė mė mirė qė tė mendoni dhe tė lini tė kalojė njė kohė para vendimit pėrfundimtar. Por, nėse me tė vėrtetė jeni tė sigurt se bėhet fjalė pėr mashkullin ose femrėn e jetės suaj, atėherė ia vlen tė rrezikohet.

Nė situata tė tilla krijohet shumė lehtė hutimi. Nėse keni ndjenja intensive nė fazėn e hershme dhe vendosni t’i thoni personit se e doni, ai do tė mund tė mendojė se e thoni njė gjė tė tillė vetėm pėr ta bėrė qė tė ndihet mirė. Pyeteni veten se sa mirė njiheni. Nė fillim tė lidhjes ēiftet shpesh janė si tė verbra dhe nuk i shohin tė gjitha karakteristikat e partnerit.

A dini mjaft pėr lidhjet nga e kaluara dhe ēfarė ndikimi kanė lėnė ato nė personin dhe ēfarė do ai nė fakt nga jeta? Para se tė thoni “tė dua”, mendoni mirė se a e njihni me tė vėrtetė atė person, apo vetėm e keni njė mendim tė caktuar pėr tė. Pasiguria gjithashtu mund ta shtyjė njė person qė tė gabojė. Nganjėherė njerėzit mendojnė se duke e shprehur dashurinė do ta lidhin personin pėr vete dhe do ta largojnė tėrė konkurrencėn eventuale.

“Nėse i thoni tepėr herėt fjalėt magjike, partneri edhe mund tė zemėrohet, sepse ėshtė ende nė fazė qė ta pyesė veten se a dėshiron tė ketė njė lidhje serioze me ju. Kur ta keni thėnė njė gjė aq tė rėndėsishme dhe serioze nuk mund tė ktheheni prapa dhe mbetet heshtja e pakėndshme ndėrmjet njerėzve nėse personi tjetėr nuk e thotė tė njėjtėn gjė, ndoshta edhe mendon qė lidhja ka potencial dhe do tė mund tė arrinit deri te ajo pikė, por ende nuk ėshtė i gatshėm pėr atė hap dhe e ndjen presionin qė duhet tė reagojė sa mė shpejt. Nė situata tė tillė mė sė shpeshti ndodhin ndarjet, sepse ana tjetėr nuk dėshiron tė ketė punė me presionin dhe pritjet pėr tė cilat nuk ėshtė e gatshme”- shkruan Cosmopolitan. Nėse jeni tė gatshėm pėr njė rrezikim tė tillė dhe me tė vėrtetė mendoni se duhet thėnė tė dashurit ose tė dashurės se e doni, kėtė gjė dėshmojeni mė parė me vepra. Nė vend se tė shprehni me fjalė ndjenjat tuaja, pėrgatitni disa befasi romantike. Mė pas analizojini reagimet, sepse prej tyre mund tė konstatoni se a ėshtė edhe ana tjetėr duke menduar nė tė njėjtėn mėnyrė pėr ju. Nga fjalėt “tė dua” do tė mėsoni shumė jo vetėm pėr partnerin, por edhe pėr veten. Keni kujdes si i interpretoni emocionet tuaja, sepse fjalėt pėr ndjenjat lėndojnė mė shumė sė gjithēka tjetėr, madje mė shumė se edhe vetė tradhtia.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 20:03