A jeni tipi pėr lidhje tė hapura?!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje A jeni tipi pėr lidhje tė hapura?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/3/2014, 19:39

 A jeni tipi pėr lidhje tė hapura?! 19eec008-0d55-40fa-81fe-ef3cc47d103b---0-

Besoni se jeni njė ēift modern? Nėse po, deri nė ēfarė pike mund tė arrini? Sipas shumė personave, besimi absolut ėshtė njė koncept qesharak dhe monogamia thjesht nuk bėn pjesė nė natyrėn njerėzore. Nė fakt, pjesa mė e madhe e ēifteve beson thellėsisht se njė lidhje serioze ėshtė ajo qė pėrfshin dy njerėz, ndėrsa ēdo tjetėr qė pėrfshinė njė tė tretė ėshtė tradhti. Megjithatė, njė gjė ėshtė e sigurt: marrėdhėniet e hapura nuk janė pėr tė gjithė. Mė poshtė do tė gjeni njė skemė pėr tė kuptuar nėse jeni 100% monogam ose nė mendjen tuaj mund tė ketė pak hapėsirė pėr njė kundėr mendim.

1. Tipi romantik: tė jeni besnik ėshtė njė gjė e bukur, por nuk ėshtė e nevojshme

Tė ashtuquajturit “romantikė” i duan gjestet e bukura, emocionet e bukura dhe po ashtu edhe grindjet e tilla. Ja pėrse ata i premtojnė gjysmės tjetėr njė jetė sė bashku dhe janė kaq pasionantė. Por ky pasion ėshtė i njėjti qė mund tė ēojė nė njė tradhti tė mundshme. Nėse ju pėlqen tė keni njė lloj pasigurie dhe xhelozie brenda dashurisė tuaj tė dashurisė, atėherė ėshtė e mundur qė njė lidhje e hapur mund tė funksionojė.

2. Tipi simbolik: besimi ėshtė gjithēka

Dy persona qė bėjnė ēdo gjė bashkė nuk mund tė jetojnė kurrė pa besim. Ėshtė ēifti tipik qė ka njė llogari tė pėrbashkėt facebook-u, qė shkojnė gjithmonė bashkė nėpėr festa dhe qė shpesh u prezantohen tė tjerėve si njė “njėsi” unike. Padyshim, nė kėtė tip raporti, nuk ekziston mundėsia e asnjė hapėsire pėr njė lidhje tė hapur.

3. Tipi posesiv: jemi unė dhe ti

Ėshtė e thjeshtė tė ngatėrrosh besimin me kontrollin. A ju ka ndodhur ndonjėherė qė tė mendoni pėr t’i lexuar me patjetėr mesazhet e partnerit tuaj pėr tė ditur se ēfarė po bėn? Ky ēift nuk duhet tė mendojė kurrė pėr njė tradhti, e ēfarėdo lloji qoftė ajo. Thjesht nuk do tė funksiononte, sepse njė lidhje e hapur kėrkon njė lloj mungese kontrolli.

4. Tipi i festave: pėr ēfarė shėrben tė qenėt besnik?

Jeni njė ēift i bukur dhe bini dakord nė mėnyrė perfekte, por ekzistojnė edhe disa gjėra tė tjera. Preferoni flirtet dhe mbrėmjet nė diskotekė, premtimet e dashurisė sė pėrjetshme apo mbrėmjet nė divan duke parė njė film. Pėr kėtė njė lidhje e hapur mund tė ndodhė nė rastin tuaj, por kėrkoni tė jeni sa mė tė ndershėm tė jetė e mundur. Sigurohuni qė personi tjetėr tė dijė se ēfarė keni nė mendje me detaje.

5. Tipi individualist: tė qenėt besnik ėshtė jashtė mode

Ka ēifte aq tė sigurta pėr marrėdhėnien e tyre tė dashurisė saqė nuk kanė nevojė tė jenė besnik pėr tė ditur se duhen dhe respektohen. Kjo ndodh shpesh me personat qė janė bashkė prej shumė kohėsh dhe e dinė ekzaktėsisht atė qė mund tė japin dhe tė marrin nė ēift. Nėse besoni se dashuria dhe seksi janė dy gjėra komplet tė ndryshme, atėherė nuk do tė jetė e vėshtirė pėr tė pranuar faktin se partneri juaj ėshtė i duhuri nė shtrat me njė person tjetėr. Gjithsesi, edhe nė kėtė rast ėshtė mirė qė tė stabilizoni kushtet e lidhjes nė mėnyrė tė qartė dhe ekuivoke. Do tė jetė njė zgjedhje ekstroverse dhe ultramoderne, por njė lidhje e hapur mund tė shėrbejė qė tė ndiheni mė tė rinj dhe tė lumtur. Gjithsesi, fiksojeni nė mendje se cilėsia e njė marrėdhėnieje nuk matet vetėm me besnikėri dhe njė lidhje e hapur mund tė ketė tė njėjtėn vlerė si ajo monogame. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė tė qėndroni gjithmonė besnikė tė vetes dhe vlerave tuaja. Mos e lini partnerin tuaj qė t’ju bindė pėr tė provuar diēka qė nuk ju pėlqen ta bėni. Nėse keni nevojė pėr besim nė historinė tuaj, nuk ėshtė njė gjė qė do tė ndryshojė dhe nuk ka asnjė nevojė pėr tė ndryshuar. /Shqip/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:48