7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/3/2014, 18:07

Dashuria ėshtė ēelėsi pėr te qene mire me veten dhe pėr tu ndjere po ashtu mire edhe me te tjerėt. Ajo ėshtė gjithashtu ne themel te zakoneve me te mira tė tė ushqyerit, ēka kėrkon njėkohėsisht qe t’i themi mirupafshim shume te tjerave te cilat jo vetėm qe nuk na ndihmojnė, por pėrkundrazi, shpesh here bėhen edhe pengese ne kėtė drejtim.


 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! 429fe356-4200-49fc-8632-ad612327e485---0-
Me poshtė po rendisim edhe 7 miqtė te ashtuquajtur false te dietave. 7 zakone te cilat ėshtė mire qe njė ore me e pare t’i largojmė nga pėrditshmėria jone.
 


 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! 1044758c-098d-48de-967d-4a7d427be6b3---0-
Shmangja e te ngrėnit mėngjes. Sipas njė studimi te fundit te realizuar nga studiues te Universitetit te Tel Aviv-it, mėngjesi ėshtė vakti me i rėndėsishėm ne te ngrėnė. Kjo ėshtė shume e vėrtetė edhe pėr ata persona te cilėt me ngulm kėrkojnė te bien ne peshe dhe pėr kėtė i drejtohen dietave te ndryshme.
 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! E12b8e59-f31a-40ed-b7fc-0a021075c6a0---0-
Dieta me vetėm lėngje. Sipas eksperteve te Mayo Clinic, marrja e elementeve ushqimore, pėrfshi vitaminat dhe mikroelementet vetėm nėpėrmjet lėngjeve ėshtė nje gjetje e dėmshme. Kjo praktike me shume mundėsi mund tė tė ēojė ne dėmtime te pandreqshme qe lidhen me metabolizmin dhe njėkohėsisht mundėson qe te gjitha pėrpjekjet pėr te hequr diēka nga pesha te shkojnė dem dhe te rifitohen menjėherė.
 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! 02c64a59-56c9-4280-859f-305ecd213fc4---0-
Pėrdorimi i lėngjeve te gazuara. Pijet e gazuara janė armiket e njė diete te ekuilibruar. Ajo jo vetėm qe te ēon ne rritje te peshės, por mund te ēojė deri ne diabet te tipit 2, probleme me aparatin kardiovaskular dhe presionin e larte arterial.
 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! B9921e67-d8ec-492f-9695-0dbd672e080e---0-
Shmangja e ushqimeve te njė lloji te caktuar. Kjo haset ne ato raste kur shmangim nga dieta jone njė kategori te tere ushqimesh. Kjo behet edhe me e theksuar nėse kjo kategori ėshtė nga me te parapėlqyerat prej nesh.
 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! 9102f214-c103-4171-9de9-760605e623f6---0-
Orientimi gjithmonė dhe vetėm ndaj ushqimeve te ashtuquajtura light. Ne kėtė rast ky problem ėshtė paksa i komplikuar, por ajo qe del nga njė studim i Harvard University, nuk ka njė relacion te drejte ndėrmjet pėrdorimit te kėtyre ushqimeve dhe humbjes se peshės, prandaj edhe ne kėtė rast duhet vepruar me kujdes dhe ne mėnyrė te ekuilibruar.
 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! 3584c619-0dc3-4cab-a232-da80fa6a6c96---0-
Mohimi i urisė. Me fjale te tjera ēuarja e organizmit deri ne kufijtė e urisė, konsiderohet si njė metode e dėmshme qe nuk ēon ne dobėsim,  pėrkundrazi dėmton metabolizmin e organizmit.
 7 miqtė fals tė mirėqenies dhe dietave! Cd4fff0d-9518-43de-9c9a-bd75ce19bbae---0-
Fiksimi pas idesė se te qenurit ne diete. As kjo nuk ėshtė njė mase e kėshillueshme. Me shume produktive ne kėtė drejtim do te ishte pėrfshirja ne zakonet e te ushqyerit te tjera pėrvoja te ekuilibruara./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:01