Miqtė dhe mikeshat qė ēdo femėr duhet t’i ketė!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Miqtė dhe mikeshat qė ēdo femėr duhet t’i ketė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/3/2014, 16:05Nė miqėsi ėshtė e rėndėsishme tė njihni njė numėr personash qė dinė t’ju qėndrojnė pranė nė momentet mė tė vėshtira, persona qė edhe pse mund tė jenė tė ndryshėm nga ju, arrijnė qė t’u bėjnė ballė tė gjitha nevojave tuaja. Mė specifikisht, mė poshtė do tė gjeni pesė lloje mikeshash qė duhet t’i keni gjithmonė afėr, sipas “Huffington Post”:

1. Miku mashkull

Njė mik mashkull ėshtė i rėndėsishėm pėr ēdo femėr. Ai e di t’ju japė njė pikėpamje jo ziliqare ose rivaliteti, ėshtė superargėtues dhe mund t’ju ndihmojė pėr tė interpretuar sjelljen e llojeve qė ju pėlqen.

2. Mikja pėrkrahėse

Ėshtė e para ajo qė i pėlqen postimet tuaja, tė mbush me komplimente, bėn tifo pėr ty pėr ēdo gjė qė ti bėn. Ėshtė njė mike e rėndėsishme pėr ty!

3. Mikja e familjes

Mund tė jetė njė motėr ose njė kushėrirė, por ėshtė e rėndėsishme, sepse me tė ndan tė gjitha kujtimet e fėmijėrisė, krijon pėrputhshmėri nė diskutimet familjare dhe ėshtė gjithmonė pranė teje.

4. Mikja argėtuese

Ėshtė mikja gjithmonė e gatshme pėr tė dalė, pėr tė bėrė qejf, pėr tė pirė dhe pėr njė sėrė gjėrash tė tjera argėtuese. Ėshtė e rėndėsishme pėr tė tė ngritur lart moralin dhe pėr t’ju hequr mendjen kur jeni nė momente trishtimi, si dhe pėr t’ju falur humorin e mirė.

5. Mikja e zakonshme

Kjo mund tė jetė shoqja e shkollės, e punės ose e aktiviteteve pas shkolle, pra ajo qė ndan me ty impenjimet e pėrditshme duke i bėrė ato tė kėndshme dhe tė lehta.

Miqėsia ėshtė…

E pazėvendėsueshme, joformale, e hapur, qė pėrshtatet me lehtėsi. Mė shumė se dashuria dhe familja, miqėsia ėshtė lidhja mė e fortė dhe mė e sigurt e kohės. Nga pikėpamja objektive, me miqėsi kuptohet njė lloj lidhjeje shoqėrore e ndėrthurur me njė ndjenjė tė fortė dashurie dhe reciproke mes dy ose mė shumė personave tė sė njėjtės ose jo gjini. Nga pikėpamja subjektive, sė bashku me dashurinė, miqėsia ėshtė njė qėndrim ndaj tė tjerėve qė karakterizohet nga njė emocion i fortė, duke zbukuruar edhe mė shumė jetėn sociale tė njė individi.

Pothuajse nė tė gjitha kulturat, miqėsia kuptohet dhe perceptohet si njė marrėdhėnie e barabartė, e bazuar te respekti, vlerėsimi dhe gatishmėria reciproke. Nė pėrgjithėsi dallohen miqėsi tė ndryshme tė mėdha. Pėr shembull, njė prej tyre ėshtė miqėsia e rastėsishme qė lidhet me njė simpati: lind papritur nė njė rrethanė tė caktuar. Njė miqėsi tjetėr ėshtė edhe ajo e ashtuquajtura e ngushtė, ose mė saktė qė lidhet me njė marrėdhėnie tė vazhdueshme nė kohė, mes personave qė arrijnė tė krijojnė njė shkallė mirėbesimi reciprok tė krahasueshėm me atė tipik tė lidhjes nė ēift.


Nė ēdo epokė, miqėsia ėshtė konsideruar njė nga eksperiencat mė tė rėndėsishme njerėzore dhe ėshtė shenjtėruar nga tė gjitha besimet. Ndėrkohė, pėr njė kohė tė gjatė, miqėsia ėshtė neglizhuar nga shkencat e marrėdhėnieve shoqėrore. Kur sociologėt dhe grupet shoqėrore filluan tė analizonin marrėdhėniet, ata u dhanė atyre kuptimin intim dhe dashuror. Pėr kėtė arsye, miqėsia ėshtė njė nga marrėdhėniet mė pak tė studiuara dhe tė analizuara.


Dalėngadalė ky fakt po ndryshon dhe kėrkuesit po interesohen mė shumė pėr shoqėrinė. Disa nga pyetjet qė bėhen mė shpesh nė studime janė: “Cilėt karaktere njerėzish bėhen miq?”; “A ndryshon miqėsia me moshėn?”; “A ėshtė miqėsia mes djemve e ndryshme nga ajo mes vajzave?”. Kėto janė pyetje tė rėndėsishme, tė cilat ngadalė zbėrthejnė misterin e miqėsisė, duke na bėrė tė kuptojmė se miqėsia nuk ėshtė thjesht diēka qė lind pa shkak, por ėshtė njė marrėdhėnie nga e cila varen shumė rrethana tė tjera. Nė njė studim mbi miqėsinė, kėrkuesit vendosėn t’i japin pėrgjigje pyetjes se pėr ēfarė shėrben miqėsia.


Shumė nga ne mendojnė se miqtė, tė paktėn ata tė mirėt, na bėjnė tė kemi mė shumė besim dhe na rrisin vetėvlerėsimin. Tė pasurit njė mik tė rėndėsishėm, na bėn tė mendojmė pozitivisht pėr veten, sepse ajo qė ne vlerėsojmė te miqtė tanė, na ndihmon tė plotėsojmė mangėsitė tona.
/ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:24