Dieta sipas grupit tė gjakut!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dieta sipas grupit tė gjakut!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/3/2014, 15:34

 Dieta sipas grupit tė gjakut! Dd1d4e84-2041-4f1a-b534-81697fe77e40---0-


E thėnė ne teori rreth 20 vjet me pare, ajo tashme ka kohe qe ėshtė vene ne praktike. Zgjidhen ushqimet ne baze te grupit te gjakut, duke pėrfituar kėshtu njė diete ushqimore te pėrshtatshme pėr nevojat e te gjithėve. Dietologet kane azhurnuar tabelėn dhe kombinimet e ushqimeve ne baze te pėrkatėsisė se grupit te gjakut 0, A, B dhe AB. Pėr grupet e mėdha ja kėshillat ushqimore.

Dieta pėr grupin 0

Grupi i gjakut 0 ėshtė quajtur ai "universal", pėr kėtė grup ėshtė me mire njė diete e pasur me proteina, mish por jo mish derri, ju lejohen te gjitha te tjerat me i preferuari ėshtė mishi i kuq. Nėse ju duhet te zgjidhni mes karbohidrateve, me mire nėse zgjidhni bukėn sesa makaronat dhe orizin. Te konsumoni peshk, ėshtė e preferueshme te konsumoni ēdo lloj peshku, bėni mire te evitoni kallamarėt, frutat e detit. Thojini jo qumėshtit te lopės, ėshtė me i preferueshem ai i dhisė ose i sojės, kjo e fundit ėshtė e preferueshme te konsumohet edhe nen formėn e ushqimeve. Perimet dhe frutat, mund te konsumoni me shumice lulelakrėn, lakrėn, preshte dhe patatet, portokallte, kivi, kokos, shalqi.

Dieta pėr grupin A

Pėr kėtė grup gjaku mishi ėshtė i dėmshėm, ėshtė i preferueshem vetėm mishi i pulės dhe i gjelit. Pėr peshkun, ato qe ju lejohen janė merluci, salmoni, sardelet dhe skrumbi, te tjerėt nuk janė te kėshillueshėm. Pėr drithėrat nuk ka limit te veēante. Laktinat, mund te preferoni kosin, te tjerat janė te preferushme produktet e dhisė dhe te deles. Pėr frutat dhe perimet, rruge te lire pėr patėllxhanėt, specat, domatet dhe patatet, shalqi, papaya, banane dhe mandarina.

Dieta e grupit B

Nėse jeni te grupit B ėshtė me mire nėse evitoni pulėn, patėn, derrin dhe te preferoni te gjitha te tjerat dhe ato te egrat. Kosi dhe qumėshti i lopės janė te lejueshme pėr ju, djathėrat nga te gjitha llojet, ėshtė me mire nėse preferoni veze pule. Drithėrat janė pėr tu evituar ne veēanti misri, gruri integral. Pėr perimet preferoni karcofet, kungullin dhe domatet ndėrsa pėr frutat avokadot dhe fikun e Indisė.

Dieta e grupit AB

Pėr kėtė grup gjaku janė te preferueshme mishi i gjelit, qengjit, lepuri dhe te fazanit, evitoni te tjerat. Pėr peshkun me mire nėse konsumoni merlucin, salmonin, tonin dhe sardelet. Pėr laktinat, nuk ėshtė i lejueshėm djathi kaēkavall. Pėrdorim te gjere pėr produktet e sojės, elbit, melit, tėrshėrės, orizit, frutat dhe perimet janė te kėshillueshme, frutat e grupit A dhe perimet e grupit B./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:48