Mėnyrat pėr tė pėrdorur kosin!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mėnyrat pėr tė pėrdorur kosin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/3/2014, 11:20

 Mėnyrat pėr tė pėrdorur kosin! E4916313-da42-47fd-9054-2ed29743959d---0-


Gjate verės rrezikojnė te mos thithen dhe te krijojnė ne lėkurė njė efekt ngjitės. Keni menduar ta zgjidhni problemin me kosin? Mund te pėrdorni thjeshte njė tampon pambuku te lyer me kos ose mund ta pėrzieni ne njė ene me disa pika vaj ulliri apo avokado, ėshtė i lehte dhe i pasur me vitamina E. Kur jeni ne dush masazhoni lėkurėn e njome me pėrbėrjen, nga kėmbėt deri tek fytyra. Lėreni te reagoje pėr disa minuta, dhe me pas shpėlajeni fal vlerave te kosit do te ndjeni lėkurėn tuaj te freskėt dhe te hidratuar pa qene e nevojshme te pėrdorni kremra.

Flokė te shkėlqyera

Ju mjafton te masazhoni skalpin e kokės me kosin, me mire nėse ėshtė natyral, shpėrndajeni ne flokė dhe mbajeni pėr 30 minuta. Ju pėlqen aroma e arrės se kokosit? Ne njė ene pėrzieni kosin me njė ose dy luge vaj kokos dhe dy luge mjaltė, ushqyes dhe pastrues pėr te riparuar demet e ardhura si pasoje e ndotjes, kjo maske do tju ndihmoje pėr te pasur flokė te shkėlqyer dhe te pastėr.

Light ne kuzhine

E keni provuar ndonjėherė pulėn me kos? Pėrbėrės i freskėt dhe i lehte, kosi mund te pėrdoret ne pjata te ndryshme, pėr shembull ne vend te panes. Mund te pėrgatitni njė salce duke bashkuar kosin me curry, ose kos me zaferano, me te cilėn mund te kombinoni sallata te ndryshme ose mishin. Nga mėngjesi tek desert, kosi mund te jete njė alternative light kur kemi dėshirė pėr njė ėmbėlsire, pėr shembull pas darkės ne vend te karameleve, biskotave etj.

Maske pėr fytyre dhe trup

Dėshironi njė maske qe ushqen dhe hidraton fytyrėn dhe trupin? Ne njė ene pėrzieni pak kos dhe disa luge mjaltė, me veti rigjeneruese pėr lėkurėn. Kjo pėrbėrje e thjeshte ėshtė e pėrshtatshme edhe pėr lėkurė te ndjeshme dhe te dėmtuar nga agjente atmosferike. Gjate stinės se bukur pėrdorni njė pėrqindje te larte kosi dhe vetėm pak mjaltė, lėreni te reagoje ne lėkurė pėr rreth 10 minuta, do te pėrfitoni njė ndjesi pėrkėdhelėse, te lėmuar dhe te bute.

Kujdesi pėr duart

Ne njė ene pėrzieni kosin me lėngun e limonit te freskėt, masazhoni gishtat dhe lėreni ne qetėsi pėr 15 minuta, pėrpara se ta shpėlani me ujė te vaket. Duart do te jene menjėherė te buta dhe te bukura. Ne alternative mund te pėrdorni njė pėrbėrje me kos dhe mjaltė, duke e lėnė pėrgatitjen pėr disa ore ne frigorifer do te marri njė pėrbėrje kremi. /ikub/
                           E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:46