Tė dobėsohesh me ēajin jeshil!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė dobėsohesh me ēajin jeshil!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/3/2014, 19:08

 Tė dobėsohesh me ēajin jeshil! D3e66b5f-e302-4503-a46c-4909b93f5088---0-


Te shumte janė qe pyesin, a ėshtė e mundur te dobėsohesh vėrtet me ēajin jeshil? Konsumi i zakonshėm e kėsaj pije ofron njė game te madhe vlerash pėr shėndetin dhe ėshtė nder aleatet me te mire pėr te ndihmuar ne humbjen e peshės. Ėshtė treguar se ēaji jeshil ndihmon pėr te djegur yndyrat dhe kaloritė ne mėnyrė totalisht natyrale, pa asnjė kundėr ndikim pėr shėndetin. Nga studime te bėra rezulton se kjo pije e ēmuar rrit metabolizmin me 4% pėr rreth 100 kalori ne dite, te cilat nuk janė shume, por pa dyshim ndikojnė pozitivisht nėse kombinohet me njė diete te shėndetshme dhe lėvizje.

Jeni kurioz te njihni sekretet e kėsaj pije dobesuese?

Redukton yndyrat

Pėrmbajtja e larte e polifenoleve te cilat janė prezent ne ēajin jeshil kufizon rritjen e triglicerideve ne gjak, kėto aktivizojnė  njė lloj enzime ne trup, qe ka zotėsinė te shkrije yndyrat dhe te "pastroje" kėshtu trupin nga ato te tepėrtat.

Stimulon metabolizmin

Ēaji jeshil pėrmban antioksidante te fuqishėm, mes te cilėve epigallocatekina gallato apo EGCG. Ky element, ne kombinim me kafeinėn edhe kjo prezent ne ēajin jeshil, ka njė zotėsi te jashtėzakonshme pėr te stimuluar metabolizmin dhe pėr te rritur kėshtu humbjen e peshės pėrmes termogjenezes, procesi qe pėrdor yndyrėn trupore pėr te gjeneruar energji. Pėr me tepėr polifenolet dhe katekina, te cilat janė prezent ne ēajin jeshil, stimulojnė qelizat muskulore dhe mėlēinė pėr te pėrdorur me shume acidet yndyrore.

Stimulon dierezėn dhe lufton celulitin

Ėshtė njė pije e pasur me teofilin dhe teobromine, dy substanca qe favorizojnė dierezėn. Ne kėtė mėnyrė lėngjet e tepėrta eliminohen dhe si pasoje do te kėtė njė rėnie peshe, zonat kritike si bark, ije dhe kėmbė do te "shfryhen". Pėr tu mos harruar se te luftoni uljen e lėngjeve te tepėrta minimizon celulitin dhe lėkuren e portokallit.

Ndihmon ndjenjėn e urisė

Kur insulina ėshtė e qėndrueshme, ėshtė dhe ndjenja e urisė, kjo lejon te mos hani jashtė orareve te vakteve, te cilat do te ulte kaloritė ne organizmin tone. Pėr tu dobėsuar me ēajin jeshil provoni te konsumoni 3 ose 4 filxhan ēaji ne dite dhe te paktėn ne e jave dhe do te filloni te shihni rezultatet e para. Pėr me tepėr kjo pije do te behet njė zakon i kėndshėm./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 00:36