Nxjerrin qenin pėr shėtitje dhe gjejnė 10 milion dollarė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nxjerrin qenin pėr shėtitje dhe gjejnė 10 milion dollarė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/2/2014, 15:35

Njė histori i denje pėr filma ajo e njė ēifti te cilėt kane gjetur njė pasuri te jashtėzakonshme ne rrethinat e banesės se tyre.

Pasi kane nxjerre qenin e tyre pėr shėtitje, njė zakon qe e ndiqnin prej shume kohesh, njė ēift i moshės se mesme ka bere njė zbulim qe me siguri do t’i ndryshoje pėrgjithmonė jetėn.

Ngjarja e rralle ka ndodhur ne California dhe behet fjale pėr 1427 monedha qe i takojnė viteve 1847 dhe 1894, te gjitha prej floriri dhe te ruajtura ne gjendje shume te mire fizike.
Sipas pėrllogaritjeve, ne tregun numizmatik, vlera e tyre mund te shkoje deri ne 10 milion dollarė, edhe pėr faktin se ato i takojnė njė periudhe kur ne California, pėrdorimi i monedhės ne forme karte ishte jo i ligjshėm.

Te dy fatlumet qe bene kėtė gjetje te jashtėzakonshme kane vendosur qe te ruajnė anonimatin, pasi ekziston frika se mos te tjerė njerėz njerėz te armatosur me detektorė te lendeve metalike mėsyjnė ne pronėn e tyre, aty ku u gjet edhe thesari, ne kėrkim tė tė tjera pasurive qe mund te ndodhen ende aty./ikub/
 E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 13:00