Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 24/2/2014, 19:53

Jemi ne prag te pranverės, dhe janė te njohura ditėt qe i fillojmė qe ne mėngjes te lodhur dhe me humor te keq pėr shkak te ndryshmeve klimaterike.

Ndaj pėr te filluar me mė shume energji, e rėndėsishme ėshtė te shohim edhe atė qe gjejmė ne pjeten e mėngjesit. Ėshtė vėrtetuar se ushqimet qe hamė ne mėngjes janė ne gjende te bėjnė diferencėn ne kėtė drejtim. Shume ushqime dhe pėrgjithėsisht njė diete e gabuar na bėn qe te ndjehemi qe ne mėngjes te fryre dhe pėr pasoje me njė humor te keq.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 0fdfab00-0430-46aa-a789-f978db6edc66---0-
Veza. Frika qe e ka shoqėruar kėtė ushqim te mrekullueshėm pėr shkak te mendimit se ajo rrit kolesterolin ėshtė hedhur tashme poshtė nga studime te fundit shkencore ne kėtė drejtim. Pėrveē pėrmbajtjes se larte proteinike, ajo ėshtė shume e pasur ne Vitaminat e grupit B, Vitaminėn A dhe D. Gjithashtu ajo ėshtė e pasur edhe ne fosfor, hekur dhe kalcium.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! D3060f4b-72bf-4948-8f13-000d4c12fe1c---0-
Kafja. Kafeina qe ndodhet ne pėrmbajtjen e kafesė, per ata qe janė te shėndoshė nga pikėpamja shėndetėsore ėshtė ne gjendje te pėrmirėsojė pėrqendrimin dhe te zvogėlojė ndjenjėn e lodhjes. Gjithashtu ajo dyfishon futjen e substancave antioksidante.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! F7a8974b-c1df-4203-8a68-c88f6d68ac88---0-
Soja. Ėshtė shume e pasur ne proteina vegjetale dhe mbi te gjitha lehtėsisht te tretshme dhe ndihmon ne metabolizmin e yndyrave. Por kujdes, nuk duhet konsumuar me shume se dy here ne jave.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 12f854dd-6824-4224-a397-c1cbf6ab8b6c---0-
Drithėrat. Janė ne gjendje te sigurojnė njė burim te mire energjie. Ne mėnyrė te veēante, te shoqėruar edhe me qumėsht. Drithėrat integrale madje janė te pasura edhe me fibra.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 88128f37-22cb-49f1-921c-908b99f583d9---0-
Frutat e thata. Kėto para se gjithash parandalojnė sėmundje te aparatit kardiovaskular, tumoret dhe diabetin. Me tej, ato janė te pasura ne Vitamina, fibra, proteina, acide yndyrore esenciale. Njė grusht me fruta te thata ne dite, ėshtė doza e pėrshtatshme.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 3e55a1cb-604a-491e-abad-c90e05f1fb53---0-
Uji. Sipas gastroenterologeve, njė litėr para dite dhe njė litėr pas dite ėshtė doza optimale. Rekomandohet te pihet ne doza te vogla.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 480be88e-1d29-4093-bfaa-41426862e80f---0-
Fara kungulli. Krudo apo te pjekura ato shquhen pėr pėrmbajtjen e larte te serotonines, magneziumit, hekurit, omega 3. Rekomandohen kryesisht pėrpara gjumit.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 76eef3bb-f2ff-469c-ad32-6505d46e2a5a---0-
Goji. Ėshtė njė lloj fryti qe fatkeqėsisht nuk gjendet lehte. Ndryshe quhet edhe Viagra natyrale. Ėshtė shume ne mode edhe ne boten e showbizit dhe personazheve VIP, te cilėt veē te tjerave kane edhe mundėsinė qe ta kenė pėr shkak te vėshtirėsisė se gjetjes se tyre.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! 1c07c059-28ef-40b4-807b-ed24415092b1---0-
Kiwi. Pėr shkak te pėrmbajtjes se lart te kaliumit, ato janė shume te mira pėr indin muskulor dhe eshtėror.
 Dieta Energjetike, ja 10 ushqimet pėr tė filluar mbarė ditėn! D4741991-1534-48e0-90db-332aa3136e0c---0-
Ēokollata. Ēokollata ėshtė gjithashtu e pasur ne magnezium, substanca qe ėshtė ne gjendje te rregulloje procesin e dėrgimit te impulseve ne sistemin nervor. /ikub/

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:38