Zėri ndikon nė zgjedhjen e miqve tanė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Zėri ndikon nė zgjedhjen e miqve tanė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/2/2014, 13:03E konfirmuar: priremi t’i zgjedhim miqtė tanė duke u bazuar edhe nė karakteristikat e tyre vokale.

Sipas njė studimi tė kryer nga Universiteti ‘British Columbia’ tė publikuar nė revistėn ‘Plus One’,
Nėse zėri i njė personi na duket i njohur, familjar, pra mė i ngjashėm me zėrin tonė ne jemi mė tė prirur pėr tė krijuar njė raport miqėsor me tė.

Sondazhet treguan se miqtė flasin nė tė njėjtėn mėnyrė, me tė njėjtin intonacion dhe timbėr zėri.
Sipas studimit, kanė mė tepėr sukses nė krijimin e njė miqėsie tė re femrat me zė pėshpėritės, tė gjallė dhe mė pak tė ngjirur, ndėrsa nė lidhje me meshkujt preferohet qė zėri tė jetė sa mė mashkullor dhe i ashpėr.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:45