10 mėnyra pėr tė pėrdorur ēajin!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 mėnyra pėr tė pėrdorur ēajin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/2/2014, 17:09

 10 mėnyra pėr tė pėrdorur ēajin! 62a0f0d6-daee-425c-b7b2-b3ef6a208b0d---0-


1- Lamtumire shenja dhe erėra

Keni bustina ēaji te pėrdorur? Mos i hidhni, mund ti pėrdorni pėr diēka te vlefshme. Duke fėrkuar bustinen e ēajit mund te hiqni ēdo njolle edhe ne sipėrfaqe si xham dhe pasqyre. Nėse keni gatuar peshk apo keni qėruar hurdhe, ne pėllėmbėn e dorės kaloni njė bustine ēaji edhe ne kėtė rast ēaji do tju ndihmoje te eliminoni aromat e kėqija.

2- Tharės lagėshtie natyral

E dinit qe ēaji ndihmon pėr te thithur lagėshtinė ne shtėpi? Nėse zakonisht pėrdorni ēaj jeshil ne gjethe, mos i hidhni mbeturinat. Lėreni gjethet te thahen ne njė tabaka, dhe me pas vendosini ne ene dhe vėrini ne cepat me lagėshti. Edhe kripa thith lagėshtinė ne mėnyrė natyrale, duke shtuar edhe kėtė element mund te kontribuoje ne mirėqenien dhe te zhduk lagėshtinė.

3- Flokė te forte dhe te shkėlqyeshėm

Preferoni kėnanė? Nėse keni flokė te erret pėrdorni ēaj te zi ne vend te ujit, do tju ndihmoje pėr ti dhėnė flokė njė sfumature me te theksuar. Kush ka probleme me zbokthin mund te masazhoje skalpin e kokės me njė pėrbėrje ēaji jeshil. Ju mjafton te pėrgatitni njė filxhan ēaj, lėreni te ftohet dhe hidheni ne flokė me kujdes, me pas masazhoni me lėvizje rrethore duke lėvizur gishtat ne te gjithė kokėn.

4- Dysheme qe shkėlqejnė

Dėshironi njė efekt shkėlqyes ne dyshemenė prej druri? Shtojini ujit te ngrohte disa luge ēaji, e njėjta mėnyrė mund tju ndihmoje edhe pėr te pastruar mobilet me dru te erret. Bashkoni ēajin disa luge vaj dhe limon me pas lagni njė rob me pėrbėrjen dhe kalojeni ne sipėrfaqen e drunjte pėr ta shkėlqyer.

5- Pėrgatitni bustina aromatike

Dėshironi njė sistem te thjeshte pėr te krijuar bustina aromatike pėr ne dollap? Pėrdorni bustinat e vjetra te ēajit, prisni fillin dhe shtoni disa pika vaj esencial, atė qe preferoni. Njė ide ekonomike dhe shume e vlefshme pėr te aromatizuar ne mėnyrė natyrale dollapėt.

6- Bukuri natyrale

Receta pėr njė maske pastruese pėr te bere ne shtėpi? Merrni dy bustina ēaj te cilat i keni pėrdorur pėrziejini me disa luge kos, disa pika qumėsht, njė luge mjaltė dhe lėngun e gjysmės se limonit, kaq mjafton pėr te krijuar njė pėrbėrje jo shume te lėngshme. Ndėrsa nėse pėrzieni disa luge ēaj jeshil dhe lėngun e limonit mund tju mjaftoje pėr te pėrgatitur njė tonik pėr fytyrėn, mund ta ruani ne frigorifer pėr disa dite. Nėse keni puērra dhe papastėrti hidheni pėrbėrjen ne njė pambuk dhe aplikojeni. Kush ka njė lėkurė te thate dhe delikate mund ti shtoje pėrbėrjes njė luge vaj avokado, karite ose jojoba.

7- Lamtumire insekte

Ēaji ėshtė dezinfektues natyral dhe mund te pėrdoret pėr te larguar parazitėt dhe insektet. Mund te vini disa gjethe ēaji ne vazo ose ne kopsht dhe loja u be.

8- Ēaj dhe pastrim natyral

Dėshironi te largoni aromat e kėqija ne frigorifer? Duhet te dini se bustinat e ēajit janė thithėse te mira te aroma. Mund te shtoni pėrmbajtjen e disa bustinave ca edhe ne vendin ku qėndron macja apo qeni i shtėpisė, kjo do tju shėrbejė pėr te mbajtur aromat e kėqija larg, ndėrsa gjethet e ēajit do te shėrbejnė pėr te mbajtur pleshtat dhe parazitėt larg.

9- Ēaji ne kuzhine

E dinit se ne Azi ēaji pėrdoret pėr pėrgatitje te shumta kulinare? Provoni te fusni njė bustin ēaji ne ujin qe do zieni vezėn, ndėrsa ne vere provoni te pėrdorni njė filxhan ēaj pėr te marinuar pulėn.

10- Ēaji dhe sytė e lodhur

Qeskat dhe sy te lodhur? Pėr ti dhėnė njė shlodhje syve te lodhur aplikoni dy bustina caj, kjo gjė do te kėtė me shume sukses nėse i lini bustinat ne frigorifer, pėr te shtuar efektin tonifikues./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:13