Google ndėrton centralin mė tė madh diellor nė Botė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Google ndėrton centralin mė tė madh diellor nė Botė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/2/2014, 18:57

Ka hyre ne funksion centrali me i madh ne bote i prodhimit te elektricitetit nėpėrmjet pėrdorimit te energjisė se siguruar nga Dielli.
Struktura ėshtė e pėrberė nga 173.500 pasqyra parabolike te dyfishta te cilat e zmadhojnė me dy fish numrin e tyre, pra afėrsisht 350 mije. Energjia vjen dhe akumulohet me pas ne tre shtylla te larta ku temperatura shkon deri ne 530 grade.
Centrali ėshtė nje join venture ndėrmjet Nrg Energy, Bechtel dhe Google.
Shtylla e ngrohjes lartėsia e te cilave ėshtė 50 metra.
Centrali do te jete ne gjendje te prodhoje 392 megawat pėr 140 mije banesa.
Projekti me vlere 2,2 miliard dollarė ėshtė financuar me 1,6 miliardė nga fonde publike.tė financuar me 1,6 miliardė nga fonde publike.
Sipėrfaqja e zėnė ga centrali ėshtė 13 km katrore.
Projekti ka shqetėsuar ambjentalistet pėr vazhdimėsinė e njė lloji te veēante breshke qe rritet ne kėtė zone, si dhe pėr ndikimin e tij ne lidhje me emigrimin e zogjve.
Pėr pėrfundimin e centralit janė dashur katėr vjet pune dhe shume vėshtirėsi, mes tyre edhe ato me karakter ekonomik.
Edhe shume tribu te fiseve indiane kane qene kundėr dha ata e kane ēuar ēėshtjen edhe ne gjyq. /ikub/
 E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:36