6 kuriozitete lidhur me kafenė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 6 kuriozitete lidhur me kafenė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/2/2014, 11:07Ēdo dite mėsojmė gjera te reja. Sot po iu tregojmė disa kuriozitete qe mbase nuk i dinit lidhur me kafene.

Ju pėlqen kafeja dhe dėshironi te dini sa me shume gjera lidhur me te? Zbuloni disa kuriozitete te reja.

1. Dy macet qe kane thyer rekordet botėrore pėr jetėgjatėsinė pinin nga dy filxhanė kafe ne dite. Ishte Creme Puff qe jetoi 38 vjeē dhe Grandpa Rex Allen qe jetoi 34 vjeē.

2. Ne Hakone (Japoni) mund te lahesh ne kafe ne spa-ne e “Yunessun spa resort”

3. Ne fillimet e veta Bursa e New York-ut ishte njė kafe e vogėl ne Woll Street. Ajo quhej “Tontine Coffe House”

4. Coca-Cola prodhon kanace me kafe te quajtura “Georgia”. Ato prodhohen zakonisht pėr ne Japoni, Singapor, Korenė e Jugut, Indi dhe Bahrejn.

5. Ne Nice (France) nėse jeni te sjellshėm mund ta paguani me pak kafen.

6. Ne Itali ekzistojnė “Cafee sospeso” ne ndihme te njerke ne nevoje. Mund te blesh dy kafe, por te maresh vetėm njė ndėrkohė qe tjetra do i ofrohet dikujt qe nuk ka mundėsi ta blejė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
agusto
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/05/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 15
<b>Pikėt</b> Pikėt : 29
<b>Votat</b> Votat : 2
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : demokrati

Buzqeshje Re: 6 kuriozitete lidhur me kafenė!

Mesazh nga agusto prej 18/2/2014, 12:03

Ne Kine u be nje ekspriment,me dy vllezer binjak,njeri pinte cdo menjgjez nje tas me caj dhe tijetri nje tas me kafe per 30 vjete rresht,personi qe piu kafe ron edhe 10 vjet me shume.
Kjo eshte kafja.
    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:29