Dieta e mjaltit, pėr tu dobėsuar me ėmbėlsi!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dieta e mjaltit, pėr tu dobėsuar me ėmbėlsi!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/2/2014, 12:22

 Dieta e mjaltit, pėr tu dobėsuar me ėmbėlsi! 1760c3f2-cfde-4d6c-b4b5-630b6ae839b9---0-

E keni dėgjuar dietėn e mjaltit pėr tu dobėsuar? Dietat qe na propozojnė ēdo dite janė me te vėrtet te shumta, por kjo duket se prej disa kohesh ka marre shume sukses, mbase nga prezenca e mjaltit, qe pėrveē se te vlerave te tij mbi lėkurėn, mesa duket ka edhe kėtė efekt. Me pak fjale njė diete me e mire se ajo e supės, por me te njėjtat efekte hiperkalorike.

Si funksionon dieta e mjaltit

Shpikėsi i dietės te mjaltit ėshtė nutricionisti britanik Mike Mcinnes, sipas te cilit mjalti ėshtė ne gjendje te aktivizoje disa hormone gjate gjumit dhe si pasoje favorizon uljen e kalorive dhe te yndyrės, por ai mund te stimuloj edhe ndryshime pozitive ne metabolizėm, pėr te ulur marrjen e karbohidrateve dhe sheqernave.

Por si funksionon kjo diete? Hapi i pare ėshtė ai qe te zėvendėsoni me mjaltin ēdo forme tjetėr sheqeri apo ėmbėltuesi. Mjalti, duhet te pėrdoret pėr te ėmbėlsuar ēdo gjė qe konsumoni duke futur kėtu edhe pijet. Por vetėm kaq nuk mjafton. Ne fakt "Honey diet" kėrkon konsumin e mjaltit edhe ne mėngjes, sapo te ngriheni dhe ne mbrėmje para se te shkoni pėr te fjetur. Doza e duhur ėshtė 2 luge mjaltė ose njė pėrzierje me ujė te ngrohte, mjaltė dhe limon.

Qe dieta me mjaltė te funksionoje duhet te bėni:

- Te fusni njė doze te mire proteinash ne ēdo vakt te ditės
- Te konsumoni shume fruta dhe perime
- Te konsumoni 2 porcione fruta ēdo dite, duke preferuar ato me me pak sheqer
- Evitoni me ēdo kusht ushqime jo te shėndetshme
- Zgjidhni karbohidrate jo te rafinuara (me mire te zgjidhni drithėra integrale)
- Eliminoni patatet (te ēdo lloji sepse rrisin glikeminė, motiv ky, sepse mjalti mund te rezultojė i dėmshėm) /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:39