LIROHUNI NGA NDJENJA E FAJIT

Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje LIROHUNI NGA NDJENJA E FAJIT

Mesazh nga Princesha... prej 11/2/2014, 22:13

LIROHUNI NGA NDJENJA E FAJIT Lirohuni-nga-ndjenja-e-fajit_hd

FAJI DO TA SHKATĖRROJĖ VETĖBESIMIN E JUAJ, NĖSE NUK VENDOSNI TĖ FSHINI NGA JETA E JUAJ.
Gratė shpesh herė janė tė ngarkuara me ndjenjėn iracionale tė fajit, dhe i brejnė mendimet sikurse qė vijon: “A jam nėnė e mirė sa duhet?”, “A jam grua e mirė?” “Nėse nuk gjej punė, nuk do tė kemi para sa duhet, mirėpo nėse gjej punė, nuk do tė mund tė kaloj kohėn e mjaftueshme me fėmijėt.”

Tė ngarkuara me fajin, shpesh herė kemi vajtur prej fatkeqėsisė deri nė pakėnaqėsi dhe jemi pėrpjekur tė gjithėve t’ u bėhemi ēdo gjė, e kjo ėshtė pėrherė situatė nė tė cilėn nuk mund tė fitojmė, prandaj vetėbesimi jonė ėshtė pėrherė e mė i dobėt.

Prayer

Nėse ju jeni i tillė, ndaluni pėr njė moment. Faji do ta shkatėrrojė vetėbesimin e juaj, nėse nuk vendosni tė fshini nga jeta e juaj. Kėtu nuk ka zgjidhje gjysmake; faji nuk guxon tė jetė as vizitues i kohėpaskohshėm. Fėmijėt dinė shumė shpejt tė zbulojnė dobėsinė e juaj dhe t’jua shfrytėzojnė ndjenjėn e fajit nė mėnyrė qė t’ju ngarkojnė me kėrkesa shtuese.

Ushtrime – lirimi nga ndjenja e fajit
Shqiptoni pohimin: Pėrherė jap ēdo gjė nga vetja. Dhe njėkohėsisht e paramendojeni ndjenjėn e fajit se si po zhduket si flluskė nė mėnyrė qė kurrė mė tė mos paraqitet. Dhe pastaj harroni atė. Kurrė mė tė mos mendoni pėr tė.

Kini nė mendje se vetėbesimi i juaj do tė dobėsohet nėse lejoni qė t’ju mundojė faji; kjo ėshtė e vetmja gjė qė mund t’ju sjell kjo ndjenjė! Pėrherė ushtroni rregullėn e lirimit nga faji, e kjo do t’ ju bėhet pėrherė mė e lehtė dhe mė e lehtė, ndėrsa jeta e juaj do tė bėhet njėkohėsisht gjithnjė e mė e kėndshme dhe mė e bukur.

LIROHUNI NGA NDJENJA E FAJIT 10384925_1457698541166118_6137393802832654291_n

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:28