10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/2/2014, 11:35

 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! A8d76358-43de-4a14-91d4-1c319321a694---0-
1.    Bukuritė natyrore. Qe nga Alpet e larta te Shqipėrisė, liqeni artificial i Fierzės, plazhet e detit Adriatik dhe Jon, te gjitha kane ne vetvete bukurinė ende natyrore.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! B8472280-31af-4473-8a82-e0b53a0d30c0---0-
2.    Trashėgimia a gjere dhe e pasur kulturore. Vendi ėshtė shume i pasur me rrėnoja te kulturės se vjetėr. Ne krye te kėsaj liste qėndron Butrinti, e vlerėsuar edhe si njė pasuri e mbrojtur nga Unesco. Po kėshtu edhe Apolonia, dikur porta e Korintit, pėr te vazhduar me trashėgimi me te reja, si ato te Beratit, Gjirokastrės, kishat e famshme te Voskopojės, te cilat pėr fat te keq ne shume raste janė lėnė jashtė vėmendjes dhe ne mėshirėn e fatit.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! 2dd4ce1b-1f71-495f-9b1a-67e8d46f7d36---0-
3.    Kontrastet. Shqipėria mbetet ende vend i kontrasteve te mėdha sociale dhe ambientale. Ne shume pjese te saj sheh ende gjurme te viteve te kaluara, papastėrti, ndėrsa ne shume vende te tjera lulėzon kapitalizmi, markat e fundit te makinave dhe shume vėshtirėsi pėr te gjetur ndonjė person pa celular.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! 10839976-46f1-4751-b24e-bb3014fccd74---0-
4.    Tradita. Ne shume pjese te vendit ende ne bujqėsi punohet me mjete primitive. Po kėshtu, ne shume shtėpi, buka gatuhet nga gratė e familjes. Ne male shtėpitė mund te mbeten pėr shume kohe te izoluara pėr shkak te kohės, dimrit, rrugėve dhe mėnyrave te komunikimit.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! Eb531f0d-add5-415d-8a14-5b3ae7c3c453---0-
5.    Bujaria. Nėse do te shkoni ne njė vizite ne njė shtėpi shqiptare, veēanėrisht ne zonat ende fshatare, do te ēuditesh me njė bujari te jashtėzakonshme te tyre, kur ne tavolinėn ende bosh te shfaqen papritur mbi 10-12 pjata me ushqime, shprehje e dėshirės se shqiptareve pėr te nderuar dhe kėnaqur vizitorin.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! Ec093adf-6dc0-4eba-a337-bdb5dd106e69---0-
6.    Siguria. Pas viteve te revoltės popullore ne vazhdim te rėnies se skemave piramidale, siguria ne rrugėt e Shqipėrisė linte shume pėr te dėshiruar. Por kjo kohe ka kaluar dhe tashme edhe ne Bajram Curri, i pėrmendur pėr trazirat, situata ėshtė shume me e qete.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! 08fa4862-cd80-4e8b-be48-f21882d4e659---0-
7.    Feja. Gjate viteve te diktaturės, Shqipėria u be njė vend ateist. Por sot ne vend lulėzojnė tre fe te mėdha te cilat bashkėjetojnė ne harmoni me njėra-tjetrėn.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! 26966477-2478-46dc-9a89-20c84fb409f6---0-
8.    Vendi i aventurave. Kjo pėr shkak edhe te bukurive natyrore qe ofron vendi. Aty mund te gjesh vende ideale pėr rafting, mountin bike, kayak.
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! 1bf820ad-5a2e-4698-b4c6-10c6a3cf77e6---0-
9.    Ēėshtje kohe. Ende Shqipėria nuk e ka shume te zhvilluar turizmin masiv. Kėshtu qe ende ke kohe pėr te shijuar pa shume probleme dhe prezencėn e turisteve te shumte, bukuritė natyrore te vendit. Kėshtu qe duhet nxituar...
 10 arsye pėr tė vizituar Shqipėrinė! 1e3a0716-1e51-4f1c-a994-41bd3fb8234f---0-
10.    Ēmimet. Ende Shqipėria mbetet njė vend me ēmime te ulėta pėr turizmin. Ato shkojnė deri ne 30-40% te ēmimeve qe gjen ne Kroaci, Greqi, apo Itali. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:38