Thonjtė...ka ēdo njėra formėn e saj!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Thonjtė...ka ēdo njėra formėn e saj!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/2/2014, 18:58

 Thonjtė...ka ēdo njėra formėn e saj! 4d5285ad-65f0-4b79-8dfc-c974759e798b---0-

Mendonim se zgjedhja e manikyreve apo te tipit te art dekor pėr tu bere ne thonj ishte pjesa me e vėshtirė. Ne fakt problemi i vėrtet, qe ėshtė baza e njė nail art, qėndron ne zgjedhjen e duhur te formės pėr ti dhėnė thonjve.

Format e thonjve
Duket njė zgjedhje e lehte, por ėshtė pikėrisht forma e thonjve qe ndryshon pamjen e njė dore. Pikėrisht pėr kėtė dėshirojmė te zgjedhim me kujdes tipin e thoit pėr te nxjerre ne pah manikyrin. Format e thonjve ne tendence janė: Ovale, e rrumbullaket, kuadrate, me maje, e harkuar lehte.

1-Thonj oval
Forma ovale nuk ka kundėr ndikime, adaptohet ne ēdo forme dore. Jep njė pamje femėrore dhe romantike, duke holluar dhe duart te cilat mund te jene pak te shėndosha.

2- Thonj te rrumbullaket
Te ngjashėm me formėn ovale, thonjte e rrumbullaket karakterizohen nga cepa te harkuar. Perfekte pėr duar te mėdha me thonj te gjate. Kjo lloj forme bėn duart me te kėndshme dhe gishtat me konik.

3- Thonjte kuadrat
Ideale si baze pėr french manikyr, ideja e njė nail art ėshtė pėr tu vlerėsuar me shume kujdes. Nuk kėshillohet pėr ato qe kane thonj te gjere dhe te shkurtėr, pikėrisht se dora do tju dukej e madhe dhe mashkullore. Kjo lloj forme ėshtė ideale pėr ato qe kane thonj me forme dhe dimensione perfekte.

4- Thonj me maje
Forme e cila ėshtė bere tendence, thonjte me maje janė kthyer ne mode ne Evropėn perėndimore dhe janė pėrhapur ne te gjithė boten. Behet fjale pėr njė forme me efekt zgjatės, edhe perfekt pėr thonj te shkurtėr dhe te holle.

5- Thonj te harkuar lehte
Ėshtė njė miks mes formės kuadrate dhe asaj ovale, duke u bere kėshtu njė forme e pėlqyer pėr ato qe nuk mund te kenė thonj ne formėn kuadrate. Perfekte pėr te nxjerre ne pah te gjithė llojet e duarve dhe te thonjve./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 08:45