Tė vėrtetat pėr dashurinė, qė mbase nuk i keni ditur!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė vėrtetat pėr dashurinė, qė mbase nuk i keni ditur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/2/2014, 18:57

 Tė vėrtetat pėr dashurinė, qė mbase nuk i keni ditur! C95fecf6-99c4-49f5-af45-9efc8f167aec---0-

Dashuria ėshtė aftėsi, ajo nuk ekziston vetvetiu.


Dashuria nė shikim tė parė vėrtet ndodh?

Edhe pse tėrheqja fizike ėshtė e rėndėsishme pėr tė gjithė ne, dashuria nuk bazohet nė tė. Kjo ėshtė njė arsye pėrse seksi vetėm pėr njė natė shumė rrallė pėrfundon me lidhje serioze, transmeton Telegrafi. Skanimi i trurit ka treguar qė pasioni manifestohet nė pjesėt e trurit tė cilat janė pėrgjegjėse pėr shpėrblim, ndėrsa ndjenja e dashurisė ėshtė e lidhur me pjesėn e cila kujdeset pėr empati dhe kujdes.

Dashuria nuk ekziston vetėm nė kokė
Njė numėr i madh i hulumtimeve tregon qė lidhja dashurore ėshtė esenciale pėr shėndetin psikik afatgjatė. Ėshtė konstatuar qė vetmia dhe mungesa e miqve, shkurton jetėn mu sikur pirja e duhanit. Mė sė shumti dobi nga martesa kanė meshkujt: martesa atyre ua zgjat jetėn dhe ua mbron zemrėn!

Besoni nė dashurinė nė shikim tė parė?
A e dini qė mė shumė se 40 pėr qind e njerėzve besojnė? E pra, ėshtė fakt qė besojnė, por ėshtė fakt qė ata po aq thonė qė mu nė atė mėnyrė e kanė njohur partnerin aktual.

Edhe disa kuriozitete:
- Njerėzit e pasigurt shpesh janė partnerė mė tė mirė, sepse pėr ta ėshtė mė e rėndėsishme qė tė ndihen se janė tė dashuruar.
- Personi i cili ėshtė i dashuruar nė vetveten, shpesh kėrkon partner i cili do ta admirojė, andaj tė shumtėn mbeten tė vetmuar.
- Sa mė shumė qė tė flini me partnerin tuaj, truri juaj liron mė pak hormonin e lumturisė, dopaminėn.
- Sipas studimeve tė shumta, seksi nuk ėshtė nė vend tė parė. Nė lidhje dashurie tė gjithė synojnė harmoninė.
- Kundėrshtitė nuk tėrheqin. Ėshtė dėshmuar qė shumė mė shpesh zgjedhim partnerin i cili ėshtė i ngjashėm me ne.
                           E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 00:52