10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/1/2014, 12:58

Gjate ushqimit te pėrditshėm ne organizėm fusim turli lloj ushqimesh, me apo edhe pa vlera ushqimore. Por edhe pas ėshtė vete organizmi qe gjate procesit te metabolizmit prodhon ne mėnyrė te pa evitueshme toksina, njė pjese e madhe e te cilave qe sigurisht dalin ne mėnyrė te natyrshme nga organizmi.


Por ėshtė me mire akoma kur kėtė proces asimilim-deasimilim e ndihmojmė edhe vete duke ndjekur rregullat e mėposhtme: 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! Ffe415fc-f737-47f5-8fda-99aa0f8e73ac---0-
Pini sa me shume ujė. Duke shtuar edhe disa pika limon, efekti ėshtė edhe me i madh, madje ndihmon edhe pėr te ulur ne peshe.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 9f24352d-26c5-49f8-90e7-a4f37d8aae82---0-
Do te ishte njė gjė shume e mire nėse kafen e mėngjesit do ta zėvendėsonit me atė te elbit. Fibrat e tij janė ne gjendje te ndihmojnė aktivitetin e aparatit tretės dhe posaēėrisht te zorrėve.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 6c8c1816-03bf-44fa-aaf4-64efe33d4e33---0-
Brokoli. Te gjitha zarzavatet ndikojnė pa dyshim, por veēanėrisht brokoli ėshtė numri  1 ne kėtė drejtim. Madje filizat e tij janė akoma me mire.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 5e38cabb-ff85-43e8-8d9e-aa4b331d4ec2---0-
Sa me larg te fėrguarave. Ne kėmbim te fėrgimit praktikoni pjekjen, madje edhe te zarzavateve. Ruan shijen por edhe te gjitha vlerat ushqyese.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 11b82c55-0b51-48e9-85a2-e4e987f98e73---0-
Te gjitha drithėrat ėshtė mire te jene ne tavolinėn tone. Ato janė njė burim i mire karbohidratesh dhe proteinash.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 4dcaca1b-c0a8-425e-9914-775a334dbcc6---0-
Ėmbėlsirat pėrgatitini me mire ne shtėpi. Kjo do te mundėsonte qe te shtonit sasinė e duhur te sheqerit dhe gjalpit, dhe do te shmangni pėrdorimin e konservanteve.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 5f8882ea-09a0-4aa1-9180-9e2a08d2543c---0-
Njė here ne jave vetėm zarzavate. Me e kėshillueshme do te jete te hėnėn, pasi ne kėtė mėnyrė do te ēliroheni nga helmet e se dielės.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 04c6f979-67d5-4fd3-b3f0-47b694656ee8---0-
Pėrdorni ushqimin e shtėpisė edhe ne zyre. Kjo do te evitonte ushqimet e dėmshme te llojit fast fond, duke pėrfituar nga ushqimet e shėndetshme te prodhuara ne shtėpi.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! D27482b8-2e30-4f5c-a740-dad4f169b6f3---0-
Pėrdorni ne mėnyrė te pėrditshme se paku njė lloj sallate ēfarėdo. Ėshtė njė mėnyrė e mire pėr te pastruar organizmin.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! 18f87374-0553-48f0-b71b-3800fbaa948f---0-
Shoqėroni me ujė pėrdorimin e alkoolit.
 10 + 1 kėshilla pėr njė pastrim tė shėndetshėm tė trupit! E7bc6b22-35d6-4b93-bafd-e3c5f70d03bd---0-
Zgjidhni pėr te ngrėne sa me shume ushqime me ngjyra te ndryshme. Ėshtė sinonim i ndryshueshmėrisė dhe pasurisė  se elementeve ushqimore qe marrim. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:14