10 ushqimet mė tė mira pėr tė ruajtur linjat!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 ushqimet mė tė mira pėr tė ruajtur linjat!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/1/2014, 23:34

 10 ushqimet mė tė mira pėr tė ruajtur linjat! A2b4c5b0-c5e9-4d17-9a3a-8befe96d2311---0-


Pėr te ruajtur linja sa me te mira trupore ka disa ushqime qe duhen shmangur dhe disa te tjera qe duhen privilegjuar. Zbuloni ato qe ju bėjnė mire.

Banania. Te jep energji dhe ėshtė e pasur me kalim dhe magnez. Largon ndjesinė e urisė dhe fibrat lehtėsojnė transitin intestinal.

Kanella. Pėrmban antioksidues dhe fibra. Largon urine dhe ngadalėson tretjen e ushqimit. Nga ana tjetėr ajo ekuilibron glicerine dhe rregullon prodhimin e insulinės.

Limoni. Ėshtė agrumja me pak kalorik dhe e pasur me vitamine C. I pasur me fibra limoni favorizon tretjen dhe fale aciditetit ndihmon stomakun te shkatėrrojnė yndyrnat e dėmshme.

Kungulli. Pėrmban pak kalori dhe ėshtė i pasur me minerale, vitamina dhe fibra. Djeg yndyrnat. Ka 95% ujė, pak natrium dhe fibrat mundėsojnė ruajtjen e njė barku te sheshte.

Buka e thekrės. Ka pak kalori dhe shume fibra. Kjo lloj buke te ngop dhe te shuan urine.

Molla. Ėshtė pak kalorike dhe e pasur me minerale dhe obligo elemente. Pektina ėshtė fibra e mollės qe ndihmon ne largimin e ndjenjės se urisė.

Quinoa. Ėshtė njė drithė e cilėsuar si “super ushqim” nga Organizata botėrore e shėndetėsisė. Ka pak yndyre, e pasur me fibra dhe pėrmirėson tretjen e ushqimit.

Tėrshėra. Pėrveēse nuk ka kalori, ajo favorizon dhe transit me te mire intestinal duke sjelle efektin e ngopjes menjėherė.

Ēaji jeshil. Ky ēaj ndihmon organizmin te harxhoje me tepėr energji dhe largon yndyrnat.

Midhjet. Te pasura me proteina dhe kripėra minerale, ato pėrmbajnė vetėm 2% yndyre. Te ngopin shpejt./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:39