Frutat e thata, tė mira jo vetėm pėr shėndetin, por edhe pėr linjat!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Frutat e thata, tė mira jo vetėm pėr shėndetin, por edhe pėr linjat!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/1/2014, 16:41

 Frutat e thata, tė mira jo vetėm pėr shėndetin, por edhe pėr linjat! 94a3f30b-c3ef-4422-8c9d-078843b853d8---0-

Njė dore bajame, arra ose lajthi ne dite ndihmojnė pėr te mbajtur peshėn ne norme, si dhe mbron nga diabeti.

Sipas njė studimi te Universitetit te California-s dhe te botuar ne revistėn Plos One e ka konfirmuar edhe njė here atė qe me pare ishte pėrshkruar edhe ne njė studim tjetėr ne New England Journal of Medicine. Sipas tyre, njė dore fruta te thata ne dite te zgjat jetėn, duke reduktuar mesatarisht 20% rrezikun e vdekjeve nga ēdo arsye. Ne mėnyrė te posaēme, ky zakon redukton 29% rrezikun e prekjes nga sėmundjet kardiovaskulare dhe 11% prej atyre tumorale.

Por elementi i ri qe doli nga ky studim, ėshtė fakti qe kjo recete ndihmon edhe pėr tu dobėsuar.

Studiuesit provuan pas eksperimentit me 803 individė te cilėt pėr ēdo dite merrnin sasi te ndryshme te frutave te thata, se ata persona qe merrnin masėn e duhur te frutave te thata kishin humbur me shume ne peshe ne raport me ata qe kishin konsumuar sasira te vogla te tyre.

Sekreti i vlerave te mėdha te frutave te thata mesa duket lidhet me pėrmbajtjen e sasive te mėdha te yndyrave te pangopura qe ato kane qe i bėjnė shume mire organizmit, por edhe i proteinave qe stimulojnė ndjenjėn e ngopjes qe mundėsojnė me pas njė ngrėnie me te vogėl.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/6/2019, 03:27