Salca e domates, ky ilaē ēudibėrės qė mbron nga shume sėmundje!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Salca e domates, ky ilaē ēudibėrės qė mbron nga shume sėmundje!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/1/2014, 16:35

 Salca e domates, ky ilaē ēudibėrės qė mbron nga shume sėmundje! F1b61d68-1e9c-47ba-b342-db5439a03ec5---0-

Pėrzierja e pėrbėrėsve te salcės se domates ėshtė njė koncentrat polifenoli qe ėshtė ne gjendje te reduktoje rrezikun e sėmundjeve kardiovaskulare dhe tumoret.

Ne te vėrtetė salca e domateve pėrben nje kombinim ideal jo vetėm pėr shijen e saj, por edhe pėr shėndetin. Sipas njė studimi spanjoll, ajo ėshtė kurorėzuar si kryesorja ne lėmin e dietave te shėndetshme.

Veē shijes se saj, salca e domateve ėshtė njė pėrzierje e pasur me mė shume se 40 lloje te ndryshme polifenolesh dhe karotenoidesh te cilat reduktojnė rrezikun e sėmundjeve te mėsipėrme.

Salca pėr te cilėn jemi duke folur, ėshtė ne thelb, salca klasike qe pėrgatitet mbi baze qepe, hudhre, vaj ulliri, dhe domate. Kjo mund te gjendet edhe ne supermarkete, por ėshtė pikėrisht salca te cilėn mund ta pėrgatisim edhe ne kushtet e shtėpisė. Ndėrkohė qe studiuesit janė duke u pėrpjekur pėr te gjetur raportet ideale qe do ta bėnte edhe me sinergjik produktin, ajo qe tashme ka rezultuar, ėshtė fakti se te pėrziera ne formėn e salcės, efektet pozitive, janė me te mėdha se ato te pėrbėrėsve te marre individualisht./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:42