Nėntė ushqime qė pėrshpejtojnė metabolizmin!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nėntė ushqime qė pėrshpejtojnė metabolizmin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/1/2014, 09:51

 Nėntė ushqime qė pėrshpejtojnė metabolizmin! 2b2af204-71e4-4b1d-895e-1a3d5db4f0c3---0-

Gjithkush dėshiron tė ketė njė metabolizėm tė shėndetshėm dhe tė shpejtė, dhe pėr tė humbur peshėn e tepėrt, mė poshtė keni disa ushqime tė shėndetshme dhe tė shijshme qė ju ndihmojnė pėr tė arritur kėtė.

Vezėt

Kėto janė tė larta me proteina (rreth 3 gram njė vezė), vitaminė D, dhe aminoacidet, dhe nuk pėrmban yndyrė.

Mishi i pastėr

Mishi i pastėr ėshtė plot hekur, dhe njė mangėsi minerale mund qė ndjeshėm tė ngadalėsojė metabolizmin tuaj. Duhet qė domosdoshmėrish tė hani njė vakt tė pasur me hekur, tė tilla si: mish pule apo viēi.

Ujė

Metabolizmi ngadalėsohet edhe nė dehidratim tė ulėt. Pini ujė tė ftohtė dhe do tė stimulojė trupin tė konsumojė mė shumė kalori pėr tė ngrohur.

Speci djegės

Specat djegės pėrmbajnė capsaicin, njė metabolizėm natyror Alkaloid, dhe janė tė pasura me vitaminė C. Shtoni ato nė ushqime si njė aromatizues, por mos e teproni.

Kafe

Studimet kanė treguar se norma mesatare metabolike ėshtė 16 herė mė e lartė nė njerėz qė pijnė kafe. Si me ushqimin me erėza, mos e teproni edhe me kafeinė.

Ēaj jeshil

Ēaji jeshil ėshtė njė nga ēajet mė tė njohura qė promovojnė djegien e dhjamit.

Qumėsht

Njė studim amerikan ka gjetur se konsumimi i kalciumit ndihmon ndarjen e yndyrės nė trup.

Drithėra

Drithėrat ndihmojnė trupin tuaj qė tė djegin mė shumė yndyrė pėr shkak se ato kanė nevojė pėr mė shumė kohė pėr ta tretur. Hani drithėra qė janė tė pasura nė fibra, tė tilla si oriz ngjyrė kafe dhe bollgur.

Thjerrat

Gati 20 pėr qind e grave kanė probleme me mungesėn e hekurit nė gjak dhe trupi nuk mund tė bėjė mjaft i suksesshėm nė rast pasi i mungojnė disa nga mineralet esenciale. Njė filxhan thjerra ėshtė 35 pėr qind e sasisė sė kėrkuar tė pėrditshme tė hekurit./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 00:36