22 ēmenduritė qė ndodhin vetėm nė Kinė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 22 ēmenduritė qė ndodhin vetėm nė Kinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/12/2013, 18:37Jemi mėsuar qė shumė nga produktet qė pėrdorim tė jenė prodhuar nė Kinė, kėtė radhė le tė njihemi me ēmenduritė qė do t’i gjeni vetėm nė Republikėn Popullore tė Kinės.

1. Kompanitė me shumė tė punėsuar kanė tė instaluar jashtė dhomave ku flenė punėtorėt e tyre, rrjeta qė parandalojnė vetėvrasjet e tyre. Gjithashtu, kompanitė kanė punėsuar edhe specialistė tė shėndetit mendor.

2. Vetėdjegia ėshtė njė mėnyrė shumė e pėrhapur proteste nė Kinė. Pėrpara dhe gjatė krizės pėr lider nė vitin 2012 njė grup zjarrfikėsish qėndronin nė gatishmėri nė sheshin Tiananmen nė mėnyrė qė tė parandalonin vrasjet nga djegia e vetes.

3. Kina ka zėvendėsuar SHBA-nė si vendi me konsumin mė tė lartė tė derrit. Ekziston njė rezervė kombėtare mishi derri pėr tė luftuar inflacionin. Ēmimet ulen kur inflacioni i ngre.

4. Kina ka miratuar ligjin e turizmit i cili kėrkon tė mbrojė tė drejtat e turistėve dhe operatorėve turistikė. Por aty ekziston edhe njė nen qė u imponon turistėve tė sillen siē duhet qė tė mos turpėrojnė qeverinė.

5. “Martesat fantazmė” janė rregulluar zakonisht pėr meshkujt e rinj, qė vdisnin pėrpara se tė mund tė martoheshin. Por katėr burra vendosėn tė shesin 10 trupa pa konsensusin e familjarėve dhe fituan 39 mijė dollarė.

6. Kina gėnjeu pėr vajzėn e vogėl qė kėndoi nė Lojėrat Olimpike tė Pekinit. Yang Peiyi, e cila ishte kėngėtarja e vėrtetė e kėngės, ndėrsa performuesja ishte njė tjetėr e cilėsuar si personi me bukurinė e pėrshtatshme pėr tė bėrė sikur kėndonte.

7. Ēmimi i tokės ėshtė i lartė nė Kinė, kjo gjė e bėn tokėn qė do zihet prej tė vdekurve tepėr tė shtrenjtė. Si zgjidhje, disa politikanė vendas kanė sponsorizuar hedhjen e hirit tė tė vdekurve nė det.

8. Teksa qytetet kineze po zhvillohen nė tė gjithė vendin, dyqanet me mall jo tė vėrtetė janė rritur shumė. Mė i famshmi prej tyre ėshtė ai qė imiton mallrat e kompanisė celulare Apple.

9. Pėr shkak tė ēmimit tė lartė tė tokės dhe pamjaftueshmėrisė sė saj nė disa qendra, zgjidhja e vetme ėshtė ndėrtimi mbi pallatet ekzistente. Shumė prej tyre janė bėrė tė famshme pėr njerėzit kudo nė botė, sepse janė tepėr luksoze, nė formėn e vilave malore dhe resorteve.

10. Qeveria kineze ka miratuar taksėn 20 pėrqindėshe qė rėndon mbi shitjen e shtėpive. Por ēiftet me mė shumė se njė shtėpi po divorcohen, mbajnė nga njė pronė secili dhe mė pas e shesin njėrėn nė mėnyrė qė tė mos paguajnė taksa.

11. Njerėzit shumė tė pasur nė Kinė, besohet se punėsojnė sozitė e tyre tė shfaqen nė gjykatė dhe tė shlyejnė dėnimin qė kanė pėr tė bėrė nė burg.

12. Atje nuk ėshtė situatė e paimagjinueshme kthimi i lumenjve nga ngjyra normale, nė ngjyrė tė kuqe. Kjo ndodh shpesh pėr shkak tė ndotjes dhe derdhjeve tė kimikateve.

13. Kina ėshtė dėshmitare e bumit tė kacabunjve, tė cilėt besohen se kanė vlerė mjekėsore. Ēmimi fillestar i tyre ishte vetėm 2 dollarė, tashmė ai ka shkuar nė 20 dollarė. Fermerėt qė merren me rritjen e tyre janė tepėr tė kėnaqur prej fitimeve qė po marrin.

14. Njė baba pagoi vrasės virtualė pėr tė vrarė personazhin e tė birit nė njė lojė. Djali i tij kishte humbur punėn dhe e shpenzonte tė gjithė kohėn duke luajtur lojėra nė internet, nė vend qė tė kėrkonte pėr njė punė tė re.

15. Nėntėdhjetė e tre njerėz u burgosėn vitin e shkuar, sepse po pėrhapnin panik nė lidhje me Apokalipsin Maja. Njė burrė i shpenzoi tė gjitha kursimet e tij pėr tė ndėrtuar njė arkė qė do ta shpėtonte nga apokalipsi.

16. “Gjuetarėt e dashurisė” janė njerėz qė punėsohen prej tė pasurve pėr t’i gjetur kėtyre njeriun ideal pėr t’u martuar. Gjuetarėt kėrkojnė kudo pėr tė lidhur martesėn fitimprurėse pėr tė gjitha palėt.

17. Nė mėnyrė qė tė ulte zakonin e dhurimit, Pekini ndaloi reklamat e artikujve luksozė. Kjo ēėshtje ndikoi drejtpėrsėdrejti nė ekonominė e vendit.

18. Nėpėr botė ekziston ndeshja e njerėzve, qenve apo kafshėve tė tjera, ndėrsa nė Kinė praktikohet sporti i ndeshjes sė bulkthave. Njerėzit i kanė marrė shumė seriozisht kėto ndeshje dhe shpenzojnė shumė qė t’i rrisin dhe stėrvitin bulkthat e tyre.

19. Nė vėzhgimet e fundit tė agjencisė mė tė madhe hapėsinore NASA pohoi se smogu nė Kinė ėshtė aq problematik saqė mund tė shihet edhe nga hapėsira.

20. Tė pasurit nė Kinė, duke qenė se kanė mundėsi tė kufizuara investimi, kanė filluar t’i investojnė paratė e tyre tek arrat. Artistėt nga ana e tyre po prodhojnė arra false tė bėra prej ēimentos dhe tė pikturuara.

21. Zgjimi i Fineganėve libri i vitit 1993 i autorit Xhejms Xhojs u bė papritur njė bestseller nė Kinė. Kjo shpjegohet si interes pėr librat e ndaluar nga diktatura ndėr vite.

22. Intervistat pėrpara vdekjes tė bėra nga njė program televiziv, ishin njė praktikė e njohur nė Kinė, por kėto u ndaluan pas njė dokumentari tė BBC-sė, pasi qeveria kineze shqetėsohej si do tė ndikonte kjo nė opinionin botėror ndaj Kinės.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:43