5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/12/2013, 13:36

 5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė! Df599f9a-d37a-4cdf-9b63-5d48d865bbd9---0-1.   Kafeina
Ju e dini qė kafeina ju mban zgjuar, por kafeja dhe soda nuk janė fajtorėt e vetėm. Disa medikamente gjithashtu, pėrmbajnė kafeinė siē janė ēajrat pėr shembull.
 5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė! 9db5f512-7185-4876-9f75-3c5e329aadf5---0-2.  Alkooli
 Ndoshta mund tė mendoni se njė gotė verė nė mbrėmje do t’ju ndihmojė tė relaksoheni dhe tė flini, por disa studime kanė zbuluar se alkooli shkakton zgjim tė vazhdueshėm gjatė natės. Ndėrsa njė gotė alkool ju shkakton ndjesinė e dremitjes, nė fakt redukton gjumin me lėvizje tė shpejta tė syve (REM- Rapid Eye Movement). Kėshtu qė mundohuni ta konsumoni pijen tuaj tė preferuar dy orė para se tė flini.
 5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė! D771134f-33d8-4eab-8127-c31713d380d0---0-3.   Lėngjet
Uji ėshtė i shkėlqyer pėr tė humbur peshė dhe pėr tė qenė tė shėndetshėm, por fatėkeqėsisht ju shkakton zgjimin e pėrnatshėm pėr shkak tė nevojave pėr tė shkuar nė tualet. Lėngjet  ndėrpresin ciklin e gjumit dhe reduktojnė gjumin REM. Kėshtu qė konsumoni lėngje dy orė para se tė shkoni nė shtrat.
 5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė! B50a9a1f-6850-4db4-8ed4-50843f850add---0-4.    Ushqime tė vjetra dhe tė fermentuara
Tiramina, njė aminoacid i gjetur nė ushqime tė vjetra dhe tė fermentuara, stimulojnė punėn e trurit dhe ju mbajnė zgjuar. Djathi me myk, peshku i tymosur dhe mishi i pėrpunuar e pėrmbajnė kėtė element, kėshtu nė qoftė se do t’ju duhet tė konsumoni njė vakt me djathė, zgjidhni  njė lloj tė freskėt djathi si psh, moxarela.
 5 ushqimet qė ju lėnė pa gjumė! 5b6b76a5-0aa3-4ad1-9bb1-ee8a5266bf39---0-
5.    Produkte me bazė domatesh
Cdo gjė me shumė acid mund t’ju shkaktojė urth dhe parehati, siē janė produktet me bazė domatesh dhe erėza pikante. Pėr tė parandaluar kollėn dhe parehatinė, mos konsumoni ushqime tė tilla deri tre orė para gjumit.


/ikub/
E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:38