10 gabime qė duhen shmangur natėn e Vitit tė Ri!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 gabime qė duhen shmangur natėn e Vitit tė Ri!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/12/2013, 11:17Te gjithė amvisat e dine qe pėrgatitjet e darkės se ndėrrimit te viteve vendosin ne njė pozicion te vėshtirė cilindo.

Sipas njė studimi te kryer ne Angli, 6 milionė prej tyre e presin gati me frike kėtė nate, kur do te duhet te ulen pėr te ngrenė. Ndaj me poshtė po ju rendisim 10 gabimet me te shpeshta, te cilat duhet t’i shmangim qe te mos vuajmė.

1. Mania pėr te lėnė ne fund fare te gjitha blerjet qe nevojiten pėr pėrgatitjen e darkės se Vitit te Ri. Ndaj vėmendje, ato duhet te blihen se paku dy dite me pare.
2. Mania pėr t’i blere te gjitha asortimentet me njė te dale te vetme. Rekomandohet qe te dilet pėr blerjet se paku dy here, madje aq here sa janė edhe llojet e asortimenteve te ndara ne grupe.
3. Zakoni pėr te harruar sasinė dhe cilėsinė e mbulesave te tavolinės, pecetave, seteve te pjatave qe do te na duhen pėr te pėrdorur. Njė nate pėrpara kėsaj duhet qe te kemi te qarte te gjithė kėtė situate te sipėrpėrmendur.
4. Zakoni pėr te lėnė per ne fund pėrgatitje qe normalisht mund te kryhen shume kohe me pare. Kjo do te thotė qe pak pėrpara darkės te gjendemi duke qėruar qepet, patatet, karotat, te gjitha njėherėsh. Ne kėtė rast, ėshtė frigoriferi qe na vjen ne ndihme. Pasi t’i kemi pėrgatitur me pare, i ruajmė aty te freskėta dhe te gatshme pėr momentin e duhur.
5. Zakoni pėr tu ulur menjėherė ne tavoline. Kjo rrezikon te prishe te gjithė kėnaqėsinė e darkės, pasi miqtė do te ngopen menjėherė dhe nuk do te kenė mundėsi te shijojnė te tjerat qe vijnė pas. Zakonisht koha me e pėrshtatshme pėr te qėndruar para se te ulemi ne tavoline ėshtė nga 30 deri ne 60 minuta.
6. Mania pėr te lare pjatat, menjėherė sapo ato te jene larguar nga tavolina.
7. Zakon pėr te harruar pėr te ngrohur me pare furrėn.
8. Zakoni pėr te harruar te shkrijnė qe me pare ato produkte qe mbajmė te ngrira.
9. Zakoni pėr te djegur mishin e gjelit te detit. Ne njė fare mėnyrė kjo pėrbėn edhe falimentimin klasik dhe simbolik te ēdo kuzhiniereje.
10. Mania pėr te bere gjera te reja te cilat nuk i ke bere asnjėherė me pare. Dėshira pėr te eksperimentuar pjata te reja jo vetėm qe prodhon ankth, por ne rastin me te keq mund te krijoje situata te pakėndshme. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:48