E premte 13!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje E premte 13!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/12/2013, 13:49Pėr supersticiozėt numri 13 konsiderohet ters, por kur ai bashkohet edhe me njė tė premte e cila gjithashtu sipas besėtytnive shihet si e tillė, njerėzit qė besojnė tek fati dhe gjėrat e paracaktuara zakonisht i shtyjnė udhėtimet, lėvizjet apo nismat nė njė ditė tillė tė tillė.

Besimi se e premtja ėshtė njė ditė e mallkuar lidhet mė sė shumti me besimin e krishterė, nisur nga fakti se dita kur u kryqėzua Krishti ishte e premte, ndėrsa numri 13 nė besimin e krishterė shihet si numėr ters pasi dishepulli qė tradhtoi Krishtin, Juda ishte i 13-i mes dishepujve.

Ndėrkohė pėr supersticiozėt, 13-a ėshtė numėr ters pasi prish harmoninė e numrit 12, i cilėsuar si ‘numri i bukur’, numėr simbolik i pranishėm nė folklorin e tė gjithė popujve tė botės, si reflektim i 12 muajve tė vitit, 12 numrave tė orės, 12 perėndive tė Olimpit, 12 fiseve tė Izraelit, 12 apostujve tė Jezusit, 12 ndjekėsve tė Muhamedit nė besimin islam shiit, 12 shenjave tė zodiakut.

Edhe pse pėr shumė njerėz mund tė duket e parėndėsishme, kombinimi fatal i tė premtes dhe 13-ės, pėr 60 milionė njerėz tė tjerė nė botė do tė thotė qė atė ditė tė heqin dorė nga shumė gjėra duke preferuar nė kėtė mėnyrė qė tė mos i dalin tersit pėrpara./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 19:25