E kaluar e hidhur pėr njė tė ardhme mė tė lumtur!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje E kaluar e hidhur pėr njė tė ardhme mė tė lumtur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/12/2013, 23:42Ngjarje te hidhura ne jetėn e secilit ne fakt shėrbejnė pėr te na dhėnė pėr te kuptuar dhe pėr ta pare te tashmen dhe te ardhmen me sy tjetėr me te kėnaqshėm.

Njė studim i Universitetit te British Columbia, Shkollės se Menaxhimit ne Barcelone dhe Universitetit Pompeu Fabra, po ne Barcelone, ka marre ne shqyrtim 15 mije adultė dhe rezultatet janė botuar ne revistėn Social Psichological and Personality Science.

Kėrkuesit i kane vene njė pjese te pjesėmarrėsve ne kushte te pėrvojave te dhimbshme. Me pas ata vendoseshin ne skenarė pozitive si pėr shembull njė shėtitje ne ajėr te pastėr, ne njė ujėvare, kopsht te bukur etj. Kjo behej me qellim pėr te kuptuar se sa dhe si ndikonte eksperienca e dhimbshme ne mėnyrėn e te pėrjetuarit te pėrvojave pozitive.

Pėrgjigjet e tyre shtynė studiuesit qe te arrinin ne pėrfundimin se ata persona qe kishin pėrjetuar pėrvoja negative dhe te dhimbshme, arrinin te shijonin me shume pėrvojat e bukura dhe te gėzuara, ne krahasim me ata persona qe nuk kishin pėrjetuar me pare pėrvoja te dhimbshme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 23/6/2018, 19:52