Ketu lexohet cdo e re rreth vdekjes mizore te vajzes 18vjecares Aishe

Share
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Ketu lexohet cdo e re rreth vdekjes mizore te vajzes 18vjecares Aishe

Mesazh nga Princesha... prej 11/12/2013, 15:11


Policia zbardh misterin e vrasjes makabre tė 18-vjeēares, Aishe Vata nė Xhafzotaj tė Durrėsit. Policia e Durrėsit nė bashkėpunim me policinė e Krimeve tė Rėnda kanė arrestuar fillimisht tė dyshuarin kryesor pėr vrasjen e 18-vjeēares, i cili pas dėshmisė nė polici ka pranuar krimin. Policia ka gjetur prova tė pakontestueshme, tė cilat vėrtetojnė se autor i krimit ėshtė fqinji i familjes Vata, njė 80-vjeēar i quajtur Shaban Norja.

Hetimet kanė arritur tė zbardhin tė plotė historinė e krimit tė kryer pėr pasion. Nuk dihen ende arsyet qė ēuan nė kėtė akt tė rėndė, por policia sqaron se 80-vjeēari ka pranuar krimin nė polici, si dhe ka treguar vendin ku ka fshehur kokėn e 18-vjecares.

Me tė marrė dėshminė, blutė e Durrėsit e kanė gjetur kokėn e vajzės tė fshehur pak metra larg vendit ku ndodhej trupi i saj. Ata sqarojnė se vajza ėshtė qėlluar me armė nė kokė, e mė pas nė mėnyrė krejt barbare i ėshtė ndarė koka nga trupi me njė thikė tė mprehtė. Trupi ėshtė lėnė nė vendin e ngjarjes, ndėrsa koka ėshtė fshehur nė arėn me misėr, pas metra mė larg.

Nė shtėpinė e tė moshuarit, qė jetonte vetėm pasi i kishte vdekur bashkėshortja, policia ka ndeshur nė prova tė pakontestueshme. Ėshtė gjetur thika me tė cilėn ai i ka prerė kokėn si dhe njollat e gjakut tė vajzės nė kėmishėn, pantallonat dhe rripin e autorit.

Sipas policisė, Aishja ėshtė viktimė e abuzimit tė 80-vjeēarit qė kur ishte 14-vjeē, ndėrsa mėsohet se ai ėshtė edhe i ati i foshnjės qė ajo mbante nė bark, fryt i kėtij abuzimi. Shaban Norja ka qenė i dėnuar me 9 vite burg mė parė, pėr njė vrasje tė mbetur nė tentativė, ndėrkohė qė nė banesė mbante armė pa leje.

Ai ka pasur njohje me familjen Vata. Policia sqaron se vite mė parė, kur kanė ardhur nga Kukėsi, Shabani i’u ka shitur atyre tokėn ku kanė ndėrtuar shtėpinė. Hetimet pėr kėtė ngjarje qė tronditi mbarė opinionin publik, vazhdojnė ende pėr tė zbardhur tė tjera detaje.

Muhamet Vata: Vajza mė turpėroi, nuk ka mė mort nė shtėpinė time
Bėrja publike e zbulimit tė shtatzėnisė sė 18 -vjeēares ka ngjallur reagimin me habi tė familjarėve tė saj. Babai i Aishes ka deklaruar pėr A1 Report se ka mbyllur dyert e mortit nė shtėpinė e tij. Qė dje, nė familjen e Muhamet Vatės nuk ka mė mort, ndėrkohė qė ai e quan histori tė mbyllur . “Na ēnderoi, na turpėroi familjen, jam shokuar kur e mora vesh. I bija kokės me grushte. Faktin qė Aishja ime ishte shtatzėnė, e mora vesh pas varrimit. Nuk e dija mė parė. E mora vesh nga gazetat. Se po ta dija, nuk do ta kisha varrosur me nderime tė mėdha. Por tani e kam mbyllur mortin. Kam anuluar edhe vizitat pėr “tė pestat”. Nuk dua ta diskutoj mė kėtė ēėshtje”- u shpreh Vata. Sipas tij, askush nė familje nuk ka pasur informacion pėr ndonjė lidhje dashurie tė Aishes. Vajza ka qenė aq e mbyllur sa lidhjet intime nuk ia ka besuar as motrave tė veta. “Nuk ishte tip i qejfeve ajo. Nuk dilte nga shtėpia. As shoqe nuk ka nė fshat. Nė shkollė e ēoja unė. E nxirrja deri te autobusi i Medresesė dhe e merrja po unė nė kthim. Edhe kur i duhej tė shkonte pėr ndonjė punė diku, e kam shoqėruar gjithnjė vetė. Nuk e di se ēfarė ndodhi, por ajo ka qenė vajzė e shkėlqyer”-thotė babai i 18-vjeēares. E ndėrsa ka varrosur pėrgjithmonė edhe kujtimin e sė bijės, ai shton se ka dyshuar pėr gjėmėn qė mund t’i ndodhte nė shtėpi. Madje, qė kur ka konstatuar se e bija nuk ndodhej aty ka nisur kėrkimet me shpresėn se sė paku do e gjente gjallė. “E parandjeva krimin . Unė kisha disa orė qė po e kėrkoja dhe kur shkova afėr shinave tė trenit, mė thotė njėra aty qė: E more vesh? Kanė gjetur njė grua tė vrarė te ara e filanit. Direkt mė shkoi mendja te Aishja. Pashė disa makina policie qė po vinin nė atė moment dhe ndoqa drejtimin e tyre. Vrapova me sa fuqi kisha dhe arrita gati njėkohėsisht me ata. Policėt nuk mė linin qė tė afrohesha, por unė u turra para dhe shpėrtheva nė lot. E njoha qė ishte vajza ime”, thotė Muhameti. E ndėrsa tregon momentet e tmerrshme se si ka gjetur trupin e Aishes, ai flet edhe pėr dyshimet mbi kohėn kur dyshohet se vajza e tij ka mbetur shtatzėnė. “Mė duket krejt e pabesueshme. Gjatė gushtit Aishja ka agjėruar, falej vazhdimisht 5 herė nė ditė. Nuk ka shkuar nė plazh, ndėrsa ka qenė pushim me shkollėn. Nuk mbaj mend tė ketė shkuar pėr vizitė ndokund. Nuk e di, nuk e di, jam i shokuar”- tė thotė Muhamet Vata. E ndėrsa dėshmia e tij ngre mė shumė dyshime mbi krimin e ndodhur, prokuroria e Durrėsit ka regjistruar ngjarjen duke nisur hetimet pėr akuzėn e “vrasjes nė rrethana cilėsuese” dhe “dhunimit tė kufomės”.Lindita Ēela
    Ora ėshtė 23/6/2018, 10:09