Dhjetė….. Fakte rreth dashurisė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dhjetė….. Fakte rreth dashurisė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/12/2013, 20:11

Dhjetė….. Fakte rreth dashurisė! 1d593900-95dc-4411-a37c-db7504134593---0-


A ėshtė vėrtet dashuria ēelėsi i gjithēkaje apo gjithēka mund ta shohim si dashuri? Pėr ta kuptuar atė ekzistojnė rreth dhjetė fakte shkencore, si me poshtė…

Dashuria ėshtė ndoshta emocioni mė i rėndėsishėm qė mund tė ndiejmė, por nė tė njėjtėn kohė ėshtė padyshim ai mė i pakuptueshmi. Njeriu pėr nga natyra e tij ėshtė si njė “wireless”  pėr t’u lidhur me tė tjerėt. Ai e pėrjeton vetminė dhe refuzimin si kėrcėnim tė dhimbshėm pėr mbijetesėn e tij. Ndėrkohė, ne priremi tė besojmė se kemi nevojė pėr njė marrėdhėnie dashurie tė gjatė pėr tė qenė plotėsisht tė kėnaqur. Por dashuria nuk ėshtė domosdoshmėrisht njė kusht i pandryshueshėm: aftėsia pėr tė dashur ėshtė brenda nesh, ajo ėshtė gatishmėria pėr tė hapur zemrat tona pėr tė tjerėt. Sigurisht, kjo nuk ėshtė automatike, kėrkon shumė punė, altruizėm dhe pranim qė ne jemi tė pėrshkueshėm nga ndjenjat. Por ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė dashuria? Dhjetė shpjegime shkencore mund t’ju ndihmojnė ta kuptoni: ja se cilat janė ato!

Dashuria ėshtė e pavarur nga pasioni

Edhe pse tėrheqja fizike ėshtė njė komponent kyē, dashuria ėshtė diēka tjetėr. Kjo ėshtė arsyeja se pse njė natė e gjatė pasioni nuk ēon te njė marrėdhėnie e qėndrueshme: zonat e trurit tė pėrfshira janė tė ndryshme.

Dashuria ėshtė njė gjendje e pėrkohshme ose e qėndrueshme

Njė studim i fundit tregon se ne e pėrjetojmė dashurinė si njė gjendje tė pėrkohshme tė bashkimit ose tė lidhjeve tė thella tė dy zemrave qė rrahin bashkė, unanimisht, duke krijuar njė shpirt tė vetėm nga dy tė tillė. Por dashuria ėshtė gjithashtu edhe njė gjendje mendore dhe emotive e qėndrueshme, pėr tė cilėn tregojmė kujdes tė thellė pėr mirėqenien e tjetrit, duke ndarė ēdo gjė mendore dhe emocionale, nė tė mirė e nė tė keq.

Ndėrton modele ideale

Njė studim mbi marrėdhėniet afatgjata tė dashurisė evidentoi disa modele sjelljesh qė ēiftet i adaptojnė: partnerėt kanė njė gjykim pozitiv pėr tjetrin kur nuk janė bashkė, mbėshtesin reciprokisht rritjen personale dhe zhvillimin dhe angazhohen nė pėrvoja tė pėrbashkėta nga tė cilat mund tė mėsojnė dhe tė pėrmirėsojnė veten e tyre.

Mund tė rrisim kapacitetin tonė pėr tė dashuruar

Disa hulumtime mbi vetėdijen e mendimeve tona dhe mbi dhembshurinė tregojnė se ne mund ta komandojmė trurin tonė qė tė jetė pozitiv dhe i ndjeshėm, duke rritur nė kėtė mėnyrė aktivitetin e qendrave tė trurit qė lidhen me ndjeshmėrinė dhe emocionet pozitive. Me pak fjalė, mund ta mėsojmė trurin tonė tė dashurojė mė shumė.

Dashuria nuk ėshtė vetėm nė kokė

Lidhja e dashurisė ėshtė esenciale pėr shėndetin fizik afatgjatė. Sipas disa studimeve, vetmia dhe mungesa e ndėrveprimeve sociale e ulin jetėgjatėsinė aq sa pirja e duhanit. Martesa e pėrmirėson shėndetin pėr njė kohė tė gjatė e sidomos te burrat, ndėrkohė qė vdekja e bashkėshortes rrit rrezikun e vdekjes sė bashkėshortit. Nuk dihet ende se kjo varet nga fakti qė gratė i shtyjnė burrat e tyre tė ushqehen nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe tė shkojnė te mjeku ose kjo ka tė bėjė thjesht me lidhjen fizike dhe emocionale.

Dashuria kultivohet

Kur ne e pėrqendrojmė qėllimisht vėmendjen tonė te ndjenjat dhe veprimet ndaj personit qė duam, fillon njė spirale pozitive qė pėrfshin vlerėsim dhe lumturi tė ndėrsjellė. Tė gjithė duam tė na duan, tė na vlerėsojnė dhe tė kujdesen pėr ne. Shprehja e mirėnjohjes me fjalė ose veprime krijon emocione pozitive si te  dhėnėsi ashtu edhe te marrėsi.

Dashuria rritet vetė brenda nesh

Tė duash shumė njė person nuk do tė thotė se tė tjerėt na pėrjashtojnė. Pėrkundrazi ėshtė njė aftėsi qė mund tė rritet brenda nesh, edhe me pėrqendrimin mendor, po kėshtu pėrfshirja emocionale ėshtė njė kurė e kujdesshme. Kur pėrqendrohemi te ndjenjat tona emocionale pėr njė person, gjejmė motive tė ndryshme pėr tė provuar mė shumė dashuri nė pėrgjithėsi.

Dashuria nuk ėshtė e pakushtėzuar

Njė nga presupozimet e dashurisė ėshtė ndjenja e sigurisė dhe e besimit. Personat qė kanė trauma fėmijėrie mund tė kenė nevojė pėr mė shumė kohė pėr tė aktivizuar mekanizmat e sipėrpėrmendur. Ky problem mund tė kalohet falė njė terapie korrekte, por edhe falė dashurisė sė partnerit.

Dashuria ėshtė ngjitėse

Dashuria mund tė frymėzojė dashuri te tė tjerėt. Njė ndjenjė shumė e madhe mund tė stimulojė personat t’u thonė po ndjenjave. Kujtojmė kėtu historitė e Dalai Lamas apo tė Nelson Mandela-s, tė cilėt kanė ngjallur dėshirėn pėr tė qenė mė tė mirė dhe pėr t’i dhėnė ndihmė kujtdo qė ėshtė nė vėshtirėsi.

Dashuria nuk ėshtė e pandryshueshme

Dashuria nuk ėshtė aspak e pandryshueshme, ashtu siē edhe ne nuk jemi tė njėjtė si shumė vite mė parė. Nė jetė gjithēka ndryshon, po ashtu edhe dashuria transformohet, maturohet etj. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:10