Xhelozia: sa lloje ekzistojnė?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Xhelozia: sa lloje ekzistojnė?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/12/2013, 20:09
Te gjithė e njohin xhelozinė, ne mėnyra pak e shume te forta, te gjithė kane qene viktimė e saj, por ēfarė ėshtė me te vėrtet xhelozia? Ta pėrkufizosh nuk ėshtė shume e thjeshte, ėshtė vėshtirė te quash xhelozinė si njė ndjenje sesa njė gjendje shpirtėrore dhe emocionale. Pėr te komplikuar gjerat bashkohet dhe fakti qe ekzistojnė tipe te ndryshme te xhelozisė, sipas rastit. Xhelozi mes te dashuruarve, xhelozi midis vėllezėrve dhe motrave, xhelozi materiale pėr njė objekt etj.

1- Xhelozia romantike

Xhelozia mes partnereve apo ish ėshtė ajo qe intereson me shume psikologjinė. Frika pėr te humbur njeriun e dashur sjell ne pėrgjithėsi urrejtje ndaj rivaleve te mundshėm. Ėshtė e mundur qe xhelozia te luftohet apo te limitohet? Ėshtė e rėndėsishme te forconi besimin ne vetvete, duke rregulluar potencialin tuaj dhe duke pėrmirėsuar pamjen. dhe ne rastin e ish-it duhet te evitoni te gjitha vendet dhe situatat qe ju sjellin ne mendje personin qe keni dashur.

2- Xhelozia nga konkurrenca sociale

Ne kėtė lloj xhelozie objekti i dėshirės nuk ėshtė njė person specifik por konkurrenca sociale dhe suksesi ne disa aspekte.

3- Xhelozia depresive

Xhelozia depresive lind nga njė kompleks inferioriteti, duke mos e ndjere veten ne lartėsinė e personit tjetėr, qofte njė mik apo partner.

4- Xhelozia paranojake

Kjo forme xhelozie bazohet tek mosbesimi, njė detaj qe pėrpunohet ne mendje duke shtyre te mendojnė komplote dhe intriga edhe aty ku nuk ekzistojnė. Kjo lloj xhelozia qėndron me se shumti tek te rinjtė.

5- Xhelozia obsesive

Xhelozia obsesive godet me se shumti meshkujt, dyshimet e vazhdueshme bėhen obsesion i vėrtet, qe shpesh here nuk largohen.

6- Xhelozia nga ankthi i ndarjes

Lind nga frika e ndarjes. Godet personat qe ju mungon pavarėsia, te pazot te mendojnė se mund te jetojnė pa njeriun e dashur.
E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:01