Ushqimet qė djegin yndyrėn dhe ju ndihmojnė tė dobėsoheni!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ushqimet qė djegin yndyrėn dhe ju ndihmojnė tė dobėsoheni!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/12/2013, 14:02

 Ushqimet qė djegin yndyrėn dhe ju ndihmojnė tė dobėsoheni! 423f969d-51f3-445c-ba8b-ef91650d91cd---0-

I njihni ushqimet qe djegin yndyrėn dhe ju ndihmojnė te dobėsoheni? Ne disa raste ato qe hamė mund te na ndihmojnė pėr te qėndruar ne forme, sidomos nėse ndjekim njė diete dhe praktikojmė njė aktivitet te moderuar fizik. Nėse dėshironi te eliminoni disa kile me shume, konsumoni pa e tepruar kėto ushqime, te cilėt tentojnė ne njė ushqyerje te shėndetshme.

Qitro

Qitro shpesh ėshtė futur ne dieta sepse pėrmban pak sheqer dhe shume pak kalori, 26 kalori pėr 100 gr. Pėr me tepėr shpesh shton edhe ndjenjėn e ngopjes, provoni te konsumoni gjysme qitro dhe do te shihni qe nuk do te jeni aq te uritur.

Perimet e gjalla

Jo vetėm qe i bėjnė mire shėndetit por ndihmojnė edhe pėr tu dobėsuar. Pėrmbajnė shume pak kalori dhe janė te pasura me ujė pėr kėtė arsye shtojnė ndjenjėn e ngopjes.

Speci djegės

Speci ėshtė ne gjendje te frenoje urine dhe te rrisė metabolizmin. Pėr me tepėr speci ka dhe veti ngopje, nėse do ta pėrdorni ne ushqime me siguri do te hani me pak. Speciet ėshtė mire ti pėrdorni ne vend te kripės.

Shalqi

Bostani ėshtė nde ushqimet qe pėrmbajnė sasi te mėdha uji dhe jep ndjesinė e ngopjes. Bostani ka 16 kalori pėr 100 gr, nuk ka yndyre dhe ka pak sheqer. Shija e ėmbėl, ne fakt, nuk ėshtė nga sheqeri, por nga substanca aromatike natyrale. Provoni te konsumoni njė fete para se te uleni ne tavoline dhe do te shihni qe uria juaj do te ulet, si pasoje ju do te hani me pak.

Molle dhe dardha

Te dyja pėrmbajnė pak kalori, por janė te pasura me ujė pėr dhe shtojnė ndjenjėn e ngopjes. Gjithashtu janė te pasura me fibra.

Ēaji jeshil

Edhe ēaji jeshil ka efekte ne organizmin tone, pėrveē se shume vlerave te mira, ju ndihmon edhe pėr te humbur peshe.

Sallata jeshile

Te konsumoni sallate pėrpara se te filloni te hani ju ndihmon pėr te humbur ne peshe, pasi jep ndjenjėn e ngopjes dhe si pasoje ju konsumoni me pak ushqim. Provojeni pėr ta besuar. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 19:39