Ai, ajo dhe stresi!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ai, ajo dhe stresi!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/12/2013, 15:48Keqkuptimet bėhen gjithmonė e me te shumta dhe shkaku shpesh ėshtė njė, stresi! Njė prezence e padukshme, por qe duhet te luftohet pėr te jetuar me mire lidhjen ne ēift.

Armiqtė e jashtėm

Impenjimet ne pune, problemet ne jetėn sociale, ankthi i orareve te pamundura shpesh janė shkaqe qe kėrcėnojnė jetėn ne ēift. Pjesa me e keqe ėshtė se dhe partneri ėshtė ne te njėjtėn situate, i lodhur, i nervozuar, gati pėr te reaguar, kėshtu dhe gjeja me e vogėl kthehet ne shkak pėr tu zėnė. Shpesh here duke diskutuar humbet arsyeja fillestare, dhe motivet pėr te cilat sulmojmė janė te jashtme, puna qe nuk ecėn, moskuptimet me koleget, trafiku etj. Gjera te pėrditshme te cilat nuk kane te bėjnė me partnerin, por gjithsesi e pėrfshijmė padrejtėsisht.

Sjellje te ndryshme

Kur diēka nuk shkon femrat tentojnė te flasin shume, kthehen tek i njėjti argument deri sa te marrin njė pėrgjigje te pėlqyeshme, shprehin ndjenjat ne mėnyrė pak racionale dhe shume emotive, por meshkujt e shohin kėtė sjellje te "bezdisshme". Meshkujt kur goditen nga stresi dhe nga lodhja flasin pak, pėr te evituar konfliktin, preferojnė te largohen sesa te pėrballen. Meshkujt pėr nga natyra, janė mėsuar te mbajnė brenda ndjenjat e tyre, sesa te flasin pėr zgjidhje praktike. Ėshtė pikėrisht kjo heshtje se bėn femrat te dyshojnė.

Ēfarė mund te bejme

Gjeja me e keqe ėshtė te dorėzoheni ndaj stresit, i cili duhet te luftohet ne mėnyra te ndryshme, soft por te vendosura. Fillimisht, duhet te mėsoni artin e durimit, nėse ndaloni pak ēaste dhe te mendoni ēfarė ėshtė e mire pėr tu bere ne situata te ndryshme, stresi do t’u pushtoje. pėr te ulur tensionin ėshtė e nevojshme te dėgjoni dhe te shikoni me kujdes, pa gjykime. Me pas duhet ti jepni kohe vetes, te analizoni ndjenjat, te kuptoni nėse problemi ėshtė midis ēiftit apo vjen vetėm si pasoje e faktorėve te jashtėm. Se fundmi ėshtė mire qe te krijoni hapėsira, te qėndroni afėr njeri tjetrit, pa u forcuar ne kėtė mėnyrė do te lini jashtė stresin.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 23/1/2019, 02:58