Aromatikėt e shtėpisė; Aromaterapia pėr humorin!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Aromatikėt e shtėpisė; Aromaterapia pėr humorin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/11/2013, 18:45Nga trupi tek shpirti; Aromaterapia ėshtė vėrtetuar shkencėrisht pėr anėn kuruese tė saj, duke ndikuar nė gjendjen fizike dhe mendore.

Aromaterapia pėrdoret qė nga kohėt e lashta, pas njė dite tė lodhshme pune, aroma e kanellės, karafilit apo e festave sjellin njė ngrohtėsi nė familje. Shtėpia duket mė e ngrohtė dhe familjare nėn efektin e aromave tė frutave apo luleve tė ndryshme, ju ndjeheni mw tw ēlodhura dhe nw humor.

Fuqia e Limonit. Antiseptik dhe antibakterial. Ka njė aromė tė fortė kur pėrdoret pėr ambientet e shtėpisė. Ndihmon nė qetėsimin e ankthit duke sjellė njė ndjenjė pozitive.

Aroma e freskėt e luleve. E kush nuk e pėlqen aromėn e freskėt tė luleve, tė trėndafilit, jargavanit, zambakut etj. Ekziston njė lidhje midis luleve dhe emocioneve, jo vetėm aromatizojnė dhomėn por ndikojnė nė humorin tuaj.

Vanilja ėshtė njė tjetėr aromatik i pėrdorshėm nė shtėpitė tona, por gjithashtu ajo ndikon nė sjelljen tonė, sipas psikologut Robert Baron, vanilja ėshtė nė gjendje tė na bėjė mė altruist dhe tė ndjeshėm. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/11/2018, 12:12