Mosha e femrės pėrcaktohet edhe nga ngjyra e fytyrės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mosha e femrės pėrcaktohet edhe nga ngjyra e fytyrės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/11/2013, 11:42Pikėrisht ėshtė kontrasti i ngjyrave ndėrmjet disa zonave te posaēme vendi ku pėrqendrohet me shume vėmendja e te tjerėve. Ky ėshtė edhe rezultati i njė studimi te Gettysburg College ne Pennsylvani, i publikuar ne numrin e fundit te revistės "PLos One".

Sipas Richard Russell, meshkujt arrijnė te perceptojnė moshėn e njė femre, duke matur ndryshimin kromatik ndėrmjet pikave te fytyrės qe ndodhen konkretisht tek sytė, vetullat dhe buzėt me lėkuren qe i rrethon ato, e cila me kalimin e viteve fillon te pėsoje ndryshime.

Eksperimenti ėshtė realizuar me 289 femra te moshės nga 20 deri ne 70 vjeē. Duke modifikuar fotot e fytyrave te ndryshme te femrave pjesėmarrėse ne eksperiment, studiuesit vunė re se ndryshimet e ngjyrės se kėtyre pikave, nėpėrmjet ndriēimit, apo nxirjes se tyre me anė tė dritave te posaēme, jepnin efekte te ndryshme ne perceptimin e moshes. Ne fakt, gjate kalimit te moshės, ngjyra e buzėve, syve dhe vetullave fillon te zbehet, ndėrsa ngjyra e lėkurės rreth tyre fillon te errėsohet. Kėshtu, ngjyra e kuqe e buzėve, fillon te bjere ne krahasim me ngjyrėn e verdhe ne blu te lėkurės pėr rreth gojės.

Ne pėrfundim, autoret pėrcaktojnė se ndryshimi ne kontrastet e ngjyrave ne kėto pika, ėshtė njė sinjal pamor qe ndryshon me moshe, madje ky ėshtė edhe njė tregues qe shume mire mund te pėrdoret edhe pėr te pėrcaktuar, edhe vete moshėn, por edhe njė argument pėr pėrdoruesit e make up-it, pėr te kuptuar rėndėsinė e pėrcaktimit te ngjyrave ne fytyre, ne raport me te (moshėn).E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:26