Nė dashuri fiton kush di tė presė?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nė dashuri fiton kush di tė presė?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/11/2013, 14:51



Njė kėrkim ne Universitetin amerikan Cornell ka analizuar kėnaqėsinė e rreth 600 ēifteve nen moshėn 45 vjeē me njė lidhje te gjate, te cilėve iu ėshtė kėrkuar te gjykojnė jetėn e tyre te pėrbashkėt. Me te kėnaqura ishin femrat te cilat kishin konsumuar marrėdhėnien e tyre seksuale me partnerin e tyre vetėm pas njė periudhe qe frekuentoheshin pėr rreth njė muaj.

Por ėshtė vėrtet kėshtu?
Ne dashuri nuk ka rregulla, ėshtė mire te thuash qe ne fillim se ēdo ēift ka dinamike personale, por pėr ato qe besojnė ne statistika ėshtė njė moment i duhur pėr t’u dhėnė dikujt seksualisht. Ekspertet sugjerojnė se te shijosh fazat fillestare te pritjes dhe te shtysh pėr njė moment tjetėr raportin e pare. Karakteri dhe mosha ne tregojnė se kur mund te ndodhe, por edhe kultura, bindjet dhe traditat influencojnė ne vendimin pėr te konsumuar raportin e pare me njė partner.

Shtimi i dėshirės
Dėshira ėshtė faza e pare e asaj qe seksologėt e quajnė cikli i pėrgjigjes seksuale, faze kjo qe shume shpesh vihet ne plan te dyte, por qe ėshtė me e rėndėsishmja. Sigurisht pritja luan njė rol ne favor te dėshirės, sepse pamundėsia pėr te pasur menjėherė partnerin/en stimulon fantazinė dhe ndez ndjenjat.

Pritja
Shėrben por duhet te dozoni pasionin dhe te frenoni instinktet dhe impulset natyrale duke konsumuar me shpejtėsi raportin seksual? Mund te merrni kohe pėr te kuptuar nėse pasioni i njė nate nuk do t’u ēonte ne njė zhgėnjim. Shume shpesh te presėsh behet sinonim i humbėsve, por ėshtė e kundėrta njė femėr qė di te dėgjoj ndjenjat dhe dėshirat e veta mund te kėtė me shume pushtet mbi meshkujt.

Por sa duhet te prisni?
Ka njė kohe te duhur pėr te shtyre diēka qe e dėshirojmė shume? Sigurisht pėrgjigja ėshtė personale, por varet nga ajo sa ndjeheni gati. Ēdo moment ėshtė i mire, pėr dike vlen rregulli, dhe pėr te tjerė nuk ka rregulla. E rėndėsishme ėshtė te respektoni kohet e secilit, jo gjithmonė njė pritje e gjate garanton jetėgjatėsi ne ēift.



E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/12/2018, 00:05