Prishtina, humbje e ngushtė nė Izreal

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Prishtina, humbje e ngushtė nė Izreal

Mesazh nga Vizitor prej 31/10/2013, 08:34

Publikuar: 19:42 / 30.10.2013

 Prishtina, humbje e ngushtė nė Izreal  Prishtina-humbje-e-ngusht-euml-n-euml-izreal_hd

Sigal Prishtina ka pėsuar humbje tė ngushtė nė udhėtimin e vėshtirė nė Izrael nė sfidėn ndaj kampionit tė Ligės Ballkanike, Galil Gilboas. Rezultati nė fund ishte 71-66.
Pėrkundėr faktit se terreni ishte i vėshtirė pėr djemt tanė, ata u treguan se ky fakt ėshtė i parėndėsishėm duke shfaqur lojė shumė tė mirė dhe aspak inferiore ndaj kundėrshtarit.

Nė ēerekun e parė djemt tanė shkėlqyen, duke e pėrfunduar atė me dy pikė epėrsi, 17-15. Nė kėtė periudhė tė lojės u dallua Blerim Mazreku i cili ishte i pakonkurrencė nė trapez.

Sidoqoftė, vendasit e Galil u kthyen duke e fituar me tri pikė epėrsi ēerekun e dytė, dhe duke e mbyllur pjesėn e parė tė takimit me njė pikė epėrsi. Mė i dalluari ishte Banks, i cili shkėlqeu pėr kampionėt e Ligės Ballkanike.

Nė fillimin e pjesės sė dytė vazhdoi loja e njėjtė shumė e barabartė, me Kendrick Jones qė shkėlqeu me disa depėrtime tė suksesshme, teksa ai u pėrkrah edhe nga Alban Veseli. Pas ēerekut tė tretė epėrsia e vendasve ishte vetėm dy pikė dhe nė fund u zhvillua njė lojė dramatike.

Nė ēerekun e katėrt dhe tė fundit ishte Robinson ai qė u dallua pėr Galilin duke krijuar epėrsinė mė tė thellė nė kėtė takim prej pesė pikėsh, por Sigal Prishtina u kthye me Dardan Berishėn e shkėlqyer qė nė fund pėr pak sa nuk u tregua fundamental me pikėt e tij.

Deri nė sekondat e fundit Sigal Prishtina e bėri dramė takimin duke synuar pėr pak njė fitore sensacionale, por qė pėr pesė pikė nuk u arrit. Nė fund ndeshja pėrfundoi me rezultat 71-66.

Kjo ėshtė humbja e parė e Sigal Prishtinės kėtė sezon nė Ligėn Ballkanike.

Kjo disfatė nuk duhet tė ulė moralin e djemve tanė, pasi qė humbja prej vetėm pesė pikėsh epėrsi ndaj kampionit dhe favoritit Galil Gilboas ėshtė indikator se Prishtina ėshtė njė prej favoritėve pėr t’u shpallur kampion i kėsaj gare.

Vlen tė pėrmendet se buxhetin Galil Gilboa e ka dy milionė euro, disa herė mė tė madh se sa Sigal Prishtina. /Telegrafi/Koshashėnuesit mė tė mirė tė Sigal Prishtinės:
1 Kendrick Jones 14 pikė
2 Dardan Berisha 13 pikė
3 Alban Veseli 10 pikė
4 Blerim Mazreku 8 pikėKoshashėnuesit mė tė mirė tė Galil Gilboa:
1 A. Banks 18 pikė
2 G. Robinson 18 pikė
3 Pasalic 10 pikė
4 S. Douglass 8 pikėFotografia: Telegrafi/Ahmed Huduti

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:12