Leximi i shputave tė kėmbės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Leximi i shputave tė kėmbės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/10/2013, 18:07Rrjedh nga besimi qė kėmbėt janė si pasqyrė e pjesės tjetėr tė trupit. Gungėzat, kallot ose dhimbjet nė shputa nė fakt paralajmėrojnė pėr probleme nė pjesėt tjera tė trupit.

Njerėzit me gishtin e madh mė tė vogėl, janė tė shkėlqyeshėm nė “multitasking”, gishti i dytė mė i gjatė zbulon liderin, tė tretėt lidhen me energji dhe vullnet, ndėrsa i katėrti mė i gjatė me njeriun familjar.

Leximi i shputave tė kėmbės ėshtė pjesė e traditės kineze dhe indiane tashmė 5 000 vjet. Rrjedh nga besimi qė kėmbėt janė si pasqyrė e pjesės tjetėr tė trupit. Gungėzat, kallot ose dhimbjet nė shputa nė fakt paralajmėrojnė pėr probleme nė pjesėt tjera tė trupit.

Kėshtu pėr shembull harqet e shputės janė tė lidhura me boshtin kurrizor, ndėrsa dhimbja nė fakt tregon nė problemet me boshtin kurrizor.

Sipas kėtij besimi, mendja dhe trupi janė tė lidhura nė mėnyrė tė pandashme, ndėrsa sėmundjet fizike janė nė fakt produkt i personalitetit. Kėshtu njerėzit tė cilėt kanė shputa tė lėshuara nė fakt janė pėrpjekur pėr sė tepėrmi pėr tė qenė tė fortė, pėr ē’arsye kjo ėshtė manifestuar si problem nė kėmbė.

“Kėmbėt tregojnė gjithēka pėr ne, prej problemeve me sistemin e tretjes e deri te gjendja e lidhjes sonė tė dashurisė. Ato mund tė tregojnė nėse jeni mė tė egėr dhe tė prirė pėr tė rrezikuar, apo vdisni pėr stabilitet dhe harmoni nė jetė”, thekson refleksologjia, Jane Sheehan.

Gishti i madh i kėmbės

Nėse gishti juaj ėshtė shumė mė i gjatė se gishtat tjerė, jeni shumė tė zgjuar dhe jashtėzakonisht kreativ. Jeni pėrplot ide, ndėrsa problemet i zgjidhni nė mėnyra tė pazakonshme. Kurrė nuk ndaleni dhe gjėrat i shikoni nga perspektiva tė ndryshme. Por, ndonjėherė keni probleme me koncentrim dhe veproni para se tė mendoni mirė pėr projektet, thekson Sheehan.

Gishti i madh mė i vogėl i karakterizon njerėzit tė cilėt janė tė shkėlqyeshėm nė kryerjen e shumė gjėrave pėrnjėherė. Janė jashtėzakonisht efikas, dhe pėrdorin sharmin pėr t’i bėrė tė tjerėt qė tė duan idenė e tyre.

Gishti i dytė

Nėse gishti i dytė i kėmbės ėshtė mė i gjatė, ju jeni lider i mirė. Jeni shumė dinamik dhe tė gjindshėm, ndėrsa ndonjėherė aq shumė insistoni nė mėnyrėn tuaj tė punės saqė njerėzit ju pėrjetojnė si tė vėshtirė dhe tė gjithėdijshėm, pohon Sheehan. Sipas folklorit indian, nėnat nuk i kanė lejuar bijtė e tyre tė martohen me vajzat qė kanė gishtin e dytė tė kėmbės pak mė tė gjatė, sepse vajzat e tilla pėlqejnė tė urdhėrojnė pėr sė tepėrmi. Njerėzit me gishtin e dytė mė tė vogėl janė tė lumtur me gjendjen ekzistuese dhe nuk do tė mundohen tė ndryshojnė ndonjė gjė.

Gishti i tretė

Kinezėt gishtin e tretė e lidhin me energjinė, instinktet dhe vullnetin. Nėse gishti ėshtė relativisht i gjatė, kjo do tė thotė qė njeriu ėshtė jashtėzakonisht energjik dhe i gjindshėm, veēanėrisht nė vendin e punės. Sa mė i gjatė qė ėshtė ky gisht i kėmbės, ka mė shumė mundėsi qė do tė arrini nė karrierė, pohon Sheehan. Kėta njerėz janė perfeksionistė, por ndonjėherė aq shumė bllokohen nė punė, saqė harrojnė familjen, miqtė dhe argėtimin. Njerėzit me gisht mė tė shkurtėr dinė tė shijojnė nė jetė. Pėlqejnė tė relaksohen dhe nuk shqetėsohen lehtė.

Gishti i katėrt

Gishti i katėrt i gjatė dhe i drejtė do tė thotė qė jeni person pėr tė cilin familja ka rėndėsi thelbėsore nė jetė. Pakėnaqėsinė me personat e dashur e tregon gishti i katėrt i lakuar. Ju shumė mirė dini t’i dėgjoni tė tjerėt dhe jeni kujdestar i shkėlqyeshėm, por ju prekin shumė fatkeqėsitė qė ndodhin nė familje. Pėrveē kėsaj, ju prekin edhe problemet e tė tjerėve, bėn tė ditur Sheehan.

Kinezėt thonė qė jeni shpirt i butė dhe i ndjeshėm,ndėrsa nė shėndetin tuaj mund tė ndikojė ēfarėdo problemi nė familje. Duheni tė relaksoheni dhe tė mėsoni qė tė mos e mundoni veten me probleme tė huaja. Gishti i shkurtėr do tė thotė qė familja dhe lidhjet pėr ju nuk janė aq tė rėndėsishme, sepse jeni tė fokusuar nė diēka tjetėr, pohon Sheehan.

Gishti i vogėl

Nėse gishtin e vogėl tė kėmbės e keni mė tė shkurtėr, atėherė jeni fėmijėror, ēdo gjė ju mėrzitet shpejt, ikni nga pėrgjegjėsitė dhe vazhdimisht kėrkoni argėtim, zbulon Sheehan. Dhe nėse mund ta lėvizni me gishtin e vogėl tė kėmbės ndaras nga gishti i katėrt, jeni impulsiv, tė prirė pėr aventura dhe sharmant. Nėse nuk mundeni, do tė thotė qė pėlqeni rutinėn, parashikueshmėrinė dhe besnikėrinė.

Femrave qė kėrkojnė argėtim dhe net tė trenta u nevojitet mashkulli i cili mund tė lėvizė gishtin e vogėl, por nėse kėrkojnė bashkėshort atėherė ata qė nuk mund tė lėvizin gishtin e vogėl janė ideal pėr kėtė rol, thekson Sheehan.

Pėrshtypja e pėrgjithshme

Nėse secili gisht ėshtė pak mė i gjatė se i pari duke krijuar njė linjė tė rregullt, kjo tregon personat metodikė, precizė dhe shumė praktikė. Ata janė tė interesuar pėr detaje dhe gjithmonė e mbarojnė atė qė kanė nisur. Janė miq dhe punėtorė tė shkėlqyeshėm.

Forma e shputės sė kėmbės

Njerėzit me shputė tė gjerė kanė shpirt jo tė qetė dhe gjithmonė janė nė kėrkim tė argėtimit. Janė mė tė lumtur derisa bėjnė diēka. Kinezėt njerėzit e tillė i konsiderojnė stabil me tė dy kėmbėt nė tokė. Nėse keni shputa tė gjata dhe tė ngushta, atėherė me siguri pėlqeni qė t’ju pėrkėdhelin, ndėrsa dikush tjetėr tė kryejė punėn tuaj, pohon Sheehan. Keni ndjenjė pėr tė bukurėn dhe pėlqeni qė t’ju rrethojnė gjėrat e bukura. Pėr kinezėt shputat e tilla janė personifikim i princeshės, e cila mezi prek tokėn me kėmbė.

Tipat e shputave

Njerėzit me harkun e lartė tė shputave janė tė pavarur dhe pėlqejnė ta kalojnė kohėn e lirė vetėm. Sipas traditės kineze, njerėzit e tillė mė sė shpeshti janė tė karakterizuar si tė ngurtė. Nėse keni hark tė rrafshuar respektivisht shputa tė lėshuara, ju jeni argėtues dhe tė tjerėt dėshirojnė tė jenė nė shoqėrinė tuaj, thekson Sheehan.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:09