Ēfarė humbasin njerėzit kur janė pranė kompjuterit!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ēfarė humbasin njerėzit kur janė pranė kompjuterit!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/10/2013, 15:33

Ēfarė humbasin njerėzit kur janė pranė kompjuterit! Abstract_computers_men_pc_laptops_faces_m9182

Njė hulumtim i ri ng Scott Wallsten, ekonomist nė Institutin pėr Politikėn e Teknologjisė nė Uashington pėrpiqet tė tregojė se ēfarė ju mungon amerikanėve saktėsisht kur ata janė tė ngjitur nė ekranet e kompjuterėve tė tyre.

Wallsten kufizon studimin e tij nė “kohėn e lirė online” ose kohėn e shpenzuar duke bėrė gjėra si kombinimi i rrjeteve shoqėrore, shfletimi pėr qėllime jashtė punės, dėrgimi i porosive, etj.

(Lojėrat online edhe pse marrin shumė kohė tė lirė, nuk janė pėrfshirė pėr shkak tė rrugės se si i ka pėrdorur Wallsten tė dhėnat tė grumbulluara nga Byroja e Regjistrimit tė SHBA-ve.

Megjithė tė metat e tė dhėnave, Wallsten gjen qė koha e lirė online ende i pengon aktivitetet e tjera.) Nuk ėshtė befasi qė koha e shpenzuar nė kompjuter si kohė e lirė ėshtė rritur eksponencialisht viteve tė fundit. Sidoqoftė, koha e lirė nė kompjuter ende zė 13 minuta tė pesė orėve sa kanė amerikanėt kohė tė lirė mesatarisht gjatė ditės.

Edhe pse kėshtu, kjo kohė e shpenzuar nė kompjuter ka njė ndikim tė theksuar, duke ndikuar nė gjėrat si gjumi, puna, udhėtimi dhe pėrkujdesja ndaj familjes.

Pėr ēdo minutė qė e shpenzojnė nė kompjuter, amerikanėt shpenzojnė pėrafėrsisht 16 sekonda mė pak duke punuar, shtatė sekonda mė pak duke fjetur, gjashtė sekonda mė pak duke udhėtuar, katėr sekonda mė pak duke u pėrkujdesur pėr familje dhe tre sekonda mė pak duke edukuar veten.

Edhe pse Wallsten nuk mund ta dėshmojė qė pėrdorimi sa mė i madh i kompjuterit shkakton mė pak gjumė pėr shembull, ai pėrfundon qė “aktivitetet online, edhe kur janė tė lira nga transaksionet monetare, nuk janė tė lira nga shpenzimi i rastit”.

Ky trend ėshtė posaēėrisht i theksuar nė mesin e tė rinjve. Pėr shembull, ēdo minutė qė 15-19 vjeēarėt shpenzojnė online ēon nė 18 sekonda mė pak duke i kryer veprimtaritė edukative.

Pėr amerikanėt e moshave 20-24 vjeē, e njėjta periudhė e kohės sė lirė online ėshtė e lidhur vetėm me humbjen e rreth shtatė sekondave tė aktivitetit online. Pėr amerikanėt mė tė vjetėr, ndikimi ėshtė madje edhe mė i vogėl.

Kėto tė dhėna sugjerojnė, ndonėse nuk e dėshmojnė saktėsisht, qė adoleshentėt janė me siguri duke i kushtuar mė tepėr kohė se sa do t’i pėrkushtonin aktiviteteve edukative, veprimtarive si shfletimi i uebit, dėrgimi i porosive nė ēast se sa personat e tjerė.

Nėse duam ta dimė ndikimin e pėrdorimit online, atėherė mund ta shohim qė amerikanėt nga viti 2003 deri nė vitin 2011 kanė shkurtuar kohėn e shpenzuar duke u shoqėruar offline pėr pothuajse pesė minuta. (PCWorld Albanian)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/6/2019, 02:44