Ē'farė e tėrheq atė?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ē'farė e tėrheq atė?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/10/2013, 15:53Njė nga ato pyetjet me tė cilat gratė e mundojnė veten nė baza ditore dhe ēfarė vėrtet meshkujve u pėlqen nė fytyrėn dhe trupin e femrės? Ja disa pėrgjigje…

MAKE UP – Femrat tė cilat janė vlerėsuar si mė tė bukurat nė botė, kanė kontrastin mė tė madh tė ngjyrės sė syve dhe tenit, buzėve dhe flokėve, tregojnė hulumtimet e Massachuesetts Institute of Tehnology. Pikėrisht pėr kėtė arsye femrat i skuqin faqet me ngjyre pink, ndėrsa sytė me maskara tė zezė. Antropologu Peter Frost tregon se meshkujt nė hulumtim mė shumė kanė pėlqyer femrat me ngjyrė mė tė ēelėt tė lėkurės se e tyre. “Ata thonė se kjo diferencė e ngjyrės sė lėkurės nė mes meshkujve dhe femrave ėshtė produkt i hormoneve dhe tregon pjellorinė e femrės”, – thotė Frost. Femra ka ngjyrė mė tė ēelėt tė lėkurės kur ovulon dhe mė tė errėt kur ėshtė shtatzėnė. Pra, lėkura me ngjyrė tė ēelet, pak pembe, ėshtė lėkure e re.

 PROPORCIONET E PĖRKRYERA – Nė shikim tė parė, aktorja Merilyn Monroe dhe modeli Kate Moss, pėrveē statusit tė ikonave, nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt. Por sipas mendimit tė Devenri Singh, profesoreshės sė psikologjisė nė Universitetin e Teksasit, Kate Moss dhe Merilyn Monroe kane te njėjtin WHR (waist to hip ratio) apo proporcionet e belit dhe tė ijėve. Pra WHR numrin do ta fitoni kur tė pjesėtoni perimetrin e belit me perimetrin e ijėve.

Hulumtimet kane treguar se meshkujt si me tėrheqėse i shohin femrat me numėr WHR nė mes 0,68 dhe 0,8, ndėrsa 0,7 ėshtė idealja e ky ėshtė numri i Kate Moss, Naomi Campbell dhe Merilyn Monroe. Me fjalė tė tjera kjo ėshtė figura as shumė rrumbullake, as shumė e rrafshėt, por diēka nė mes. Me rendėsi janė proporcionet.

Kėshillė – Qė tė keni WHR numrin sa mė ideal, regjimi juaj i ushtrimeve duhet tė jetė i ndryshėm. Pėr bel mė tė dobėt bėni ushtrime tė barkut, sidomos pėr muskujt anash. Pėr ijėt ėshtė i mirė kikboksi.

FYTYRA – Bukuroshet braziliane me hundė tė vogla dhe buzė tė fryra dominojnė nė pistat e modės. Por kohėve te fundit kemi vėrejtur njė lloj tė ri tė modeleve me hapėsirė mė tė madhe mes syve, me ballė mė tė lartė dhe tipare mė tė buta tė fytyrės. Pėr shembull modelja Lily Donaldson para 10 vitesh nuk kishte mundur tė jetė aq e suksesshme sa ėshtė tani. Sipas mendimit tė psikologut dr. Victor Johnstone, tiparet e fytyrės se Lily Donaldeson janė shembull klasik i asaj ēka na duket tėrheqėse. Hulumtimi i tij tregon se truri i njerėzve kėrkon tipare tė caktuara tė fytyrės sė femrės, duke pėrfshirė ndarjen nė mes syve dhe nofullėn e vogėl. Kėto tipare flasin – Unė jam femėr, unė kam estrogjen!

FLOKĖT – Duket qė nga njeriu i shpellės biondet kanė pasur primatin mbi meshkujt. Pėrse? Sipas mendimit tė psikologes nga Harvardi, Nancy Etcoff, flokėt bionde janė zakonisht flokėt e fėmijėve dhe tregojnė rininė. Flokėt asnjėherė nuk bėhen mė tė ēelur dhe flokėt ngjyrė gruri natyral zakonisht mund tė shihen tek fėmijėt dhe tek skandinavet. Por gjėrat ndryshojnė, hulumtimi i Opinion Research Corporation nė Uashington tregon se shumica e meshkujve mendon se brunet janė mė tėrheqėse se biondet. Por hulumtimi gjithashtu tregon se meshkujt tė cilėt fitojnė mė shumė se 50.000 funta nė vit, pėr 3,5 % mė shumė preferojnė shoqėrinė e biondeve.

 Kėshillė – Nėse mendoni tė bėheni bionde, ngjyra e flokėve duhet tė jetė nė pajtim me ngjyrėn e lėkurės suaj dhe pėr ndryshime drastike kėrkoni ndihmėn e profesionistit. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 15:07