Bima qė prodhon njėkohėsisht domate dhe patate

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Bima qė prodhon njėkohėsisht domate dhe patate

Mesazh nga Vizitor prej 30/9/2013, 09:06Njė bimė qė prodhon patate dhe domate ėshtė eksperimentuar nė Britaninė e Madhe. Bima e quajtur “TomTato” mund tė rrisė deri nė 500 domate tė vogla, ndėrkohė qė nėn dhe prodhon patate tė bardha.
Njė bimė e tillė kushton 18 euro, ndėrsa ėshtė e shartuar dhe jo prodhim gjenetik. Kjo ėshtė hera e parė qė njė bimė e tillė shitet nė treg, transmeton Shekulli.

Drejtori pėr Kopshtarinė nė kompaninė “Thompson & Morgan”, Paul Hansord, thotė se ka pasur njė ide tė tillė 15 vjet mė parė, kur pa qė dikush nė SHBA kishte mbjellė patate nėn njė rrėnjė domateje pėr tė bėrė shaka.

Njė bimė e njėjtė qė prodhon domate dhe patate ka dalė nė shitje edhe nė Zelandėn e Re dhe quhet “Patato Tom”. /Telegrafi/


    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:26